Leasing kredyt

Zarządzasz firmą, więc wiesz dobrze, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie źródeł finansowania do jej potrzeb i etapu rozwoju. Leasing jest alternatywą dla to tradycyjnego kredytu. Przedsiębiorcy, którzy nie mają dużego kapitału początkowego, a chcą poszerzyć zakres oferowanych usług lub podnieść ich jakość, często stoją przed dylematem czy wybrać leasing, czy kredyt.

Korzystanie z kapitału obcego może przyspieszyć rozwój Twojej firmy, a co za tym idzie – szybciej podnieść przychody. Umożliwi Ci też zgromadzenie wyposażenia, na które nie masz obecnie środków. Czym różnią się te dwa produkty? Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Rodzaje kredytów: kredyt konsolidacyjny

Leasing – podstawowe informacje

Leasing to idealna opcja dla przedsiębiorców, którzy mają w zamiarze pozyskanie dóbr przeznaczonych do eksploatacji. Idealnym przykładem tego typu przedmiotu jest samochód.  Duży odsetek firm w Polsce decyduje się na wzięcie go w leasing.

Wyjaśniając, leasing działa na zasadach umowy dzierżawy i kredytu. Decydując się na leasing operacyjny, który w Polsce stanowi ponad 70% wszystkich umów tego typu, stajesz się użytkownikiem danego dobra (np. samochodu). Gdy spłacisz raty, możesz wykupić dany przedmiot za kwotę, którą definiuje umowa leasingowa. Czasem jest to 10% zadeklarowanej wartości początkowej, a czasem 40%. Wszystko zależy od konstrukcji umowy, jaką zawrą między sobą strony.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o leasing firmowy. Decydując się na to rozwiązanie, od razu nabywasz prawo do własności danego dobra. Jednakże umowa ta generuje dodatkowe utrudnienie. Mianowicie, musisz zapłacić cały podatek VAT już w przy pierwszej racie leasingowej. Ponadto utrudnione jest też rozliczanie wielu opłat, które w tradycyjnym modelu leasingu firma może wrzucić w koszty

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Czytaj  Leasing samochodu bez podpisu małżonka

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Leasing firmowy a konsumencki

Leasing a kredyt – koszt finansowy

Czasem można spotkać się z opinią, że leasing jest znacznie droższy od kredytu, lecz czy faktycznie tak jest? Zwolennicy tej opinii, argumentują, że firma leasingowa jest jakby pośrednikiem, który najpierw musi pożyczyć środki w banku i dopiero z nich udziela finansowania swoim klientom. Mechanizm rzeczywiście tak wygląda, jednak w praktyce nie przekłada się to wprost na wysokość oferty.

Przede wszystkim banki udzielając kredytów klientom i firmom indywidualnym, stosują różną politykę marżową, w zależności od wielu zmiennych (np. kondycja kredytobiorcy, zabezpieczenia, rodzaj kredytu, itd.) Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest atrakcyjniejsze finansowo. Jednakże, z firmami leasingowymi łatwiej jest negocjować wysokość opłat, podczas gdy wiele banków bardzo sztywno traktuje swoją ofertę.

Leasing – czy to rodzaj kredytu?
Leasing – czy to rodzaj kredytu?

Zalety leasingu

Leasing zyskuje sobie coraz szerszą rzeszę ludzi, którzy wykorzystują go jako uzupełniające, a czasem nawet podstawowe, źródło finansowania działalności. Do zalet tego rozwiązania możemy zaliczyć:

  1. Metoda leasingu wpływa na zwiększenie płynności środków obrotowych firmy. Dlaczego się tak dzieje? Inwestycje realizowane metodą leasingu są w pełni finansowane z obcych środków. Dzięki temu zwolnioną część kapitału obrotowego możesz użyć na inne cele.
  2. Większość przedsiębiorstw ma pewną docelową strukturę kapitału, dzięki czemu maksymalizują swoją wartość, co jest podstawowym celem działalności firmy. Leasing księguje się na kontach pozabilansowych przez co nie zakłóca docelowej struktury kapitału.
  3. Umowy leasingowe są wysoce elastyczne i dostosowywane do indywidualnych potrzeb leasingobiorcy. Jest on szczególnie korzystny dla przedsiębiorstw nowo powstałych oraz małych i średnich, mających ograniczone możliwości dostępu do rynku kapitałowego.
  4. Ważną zaletą leasingu jest szybkość wdrażania nowej technologii, która tym sposobem może być włączona do procesów produkcyjnych natychmiast po podpisaniu kontraktu.
  5. Raty w leasingu można rozłożyć na okres przewidywanego użytkowania dobra.
  6. Leasing zwalnia Cię z kłopotów związanych z konserwacją, remontami i częściami zamiennymi. Firma leasingowa przejmuje na siebie obowiązki w tym zakresie, może nawet zobowiązywać się do wymiany dostarczonego sprzętu na coraz to nowsze modele,.
  7.  Dobra wydzierżawione w formie leasingu nie stanowią Twojej własności, więc ich wartość nie jest wliczona w podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym.
Czytaj  Co to jest Full Service Leasing?

Warte uwagi: Rodzaje kredytów: kredyt hipoteczny

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest Full Service Leasing?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *