Czym jest dźwignia finansowa ?

Czym jest dźwignia finansowa ? – Tego właśnie dowiesz się z naszego krótkiego artykułu. Być może słyszałeś że dźwignia finansowa daje pozytywne efekty. Może jednak również dawać wpływ negatywny. Efekt dźwigni finansowej wiąże się z tym, że firma do finansowania swoich założonych celów wykorzystuje nie tylko kapitał własny ale również kredyty i pożyczki.

Czym jest dźwignia finansowa ?

Kredyt pozwoli nam oczywiście na szybszą realizację założonych celów i skorzystanie z nowszych technologi i rozwój firmy. Poprawi także naszą płynność finansową. Warto jednak zastanowić się czy finansowanie długiem zawsze jest dla firmy korzystne. Taką analizę zasadności zadłużenia można przeprowadzić z punktu widzenia rentowności kapitału własnego. Innymi słowy mówimy tutaj o stopie zwrotu dla właścicieli.

Rentowność kapitału własnego możemy łatwo obliczyć dzieląc zysk netto przez kapitał własny. Zysk netto to naturalnie zysk brutto pomniejszony o należny podatek. z reguły im wyższe jest zadłużenie firmy tym wyższa jest rentowność kapitału własnego. To jest ten pozytywny efekt dźwigni finansowej.

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu.- Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Finansowanie działalności gospodarczej

Czym jest dźwignia finansowa ? – Jak rozumieć jej negatywny efekt?

Należy jednak zwrócić uwagę że występowanie pozytywnego efektu dźwigni finansowej nie zawsze ma miejsce. Negatywny efekt dźwigni czyli tak zwana maczuga finansowa wystąpi wtedy gdy oprocentowanie długu jest zbyt wysokie. Co więcej zys operacyjny jest zbyt niski, Innymi słowy pożyczony kapitał musi na siebie zarabiać. Zatem jeżeli właściciele kapitału muszą odsetki pokrywać z wypracowanego zysku stopa zwrotu ROE będzie mniej atrakcyjna niż gdyby finansowali firmę kapitałem własnym

Czytaj  Wykroczenie skarbowe a przestępstwo skarbowe
Czym jest dźwignia finansowa ?

Podsumowanie

Podsumowując można powiedzieć, że warto pożyczać pieniądze na taką działalność, która da nam stopę zwrotu wyższą niż koszt kredytu. Warto zatem przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu samemu spróbować przeprowadzić symulację. Dotyczy to także małych przedsiębiorstw. Symulacja powinna zawierać kilka wariantów różniących się osiąganym zyskiem operacyjnym oraz wysokością oprocentowania kredytu. W ten sposób będziesz bardziej świadomie zarządzał finansami. Mówi się że kontrolować można tylko to co da się zmierzyć.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Finansowanie działalności gospodarczej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wykroczenie skarbowe a przestępstwo skarbowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *