Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim, tym samym jest nieobecny i niezdolny do pracy. Jednakże może otrzymać niższą pensję. Kiedy jest to możliwe? Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe jak założyć działalność

Kto może otrzymać zasiłek chorobowy?

Osoba, która jest zgłoszona do ubezpieczenia chorobowego może pobierać zasiłek, który jest przeznaczony dla osób niezdolnych do pracy. Obecnie pracodawca nie otrzymuje papierowego dokumentu, który przekazywany jest do kadr. Zwolnienia wystawiane są drogą elektroniczną. A zatem lekarz wysyła je do ZUS-u. Następnie on udostępnia dokument dla pracodawcy na jego koncie PUE ZUS.

Kiedy otrzymuje się wynagrodzenie chorobowe?

Pracownik, który ma otrzymać zasiłek chorobowy, musi być zatrudniony na umowę o pracę i musza być za niego opłacane składki społeczne oraz zdrowotne. Oprócz tego następuje to po tzw. okresie wyczekiwania, czyli 30 dniach nieprzerwanego i obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego. Wynagrodzenie chorobowe przysługuje przez cały okres wskazany w zwolnieniu od pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prawo do wynagrodzenia chorobowego przysługuje przez 33 dni w roku kalendarzowym. A w przypadku osoby, która ukończyła 50. rok życia ten czas jest znaczeni krótszy i wynosi 14 dni. Jeśli pracownik skorzystał w danym roku z przyznanych mu dni na chorobę, to począwszy od 34 lub 15 dnia może skorzystać z zasiłku chorobowego, które zacznie być wypłacane przez ZUS.

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe jak założyć działalność

Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Pracownik przebywający na zwolnieniu L4 może otrzymać 70%, 80% wynagrodzenia lub 100%. Wysokość wynagrodzenia jest spowodowana powodem zachorowania. 80% obowiązuje w przypadku choroby lub choroby zakaźnej, która wymusza odizolowanie. 100% występuje, gdy zwolnienie wystawiono podczas wypadku do lub z pracy, trzeba poddać się badaniom lekarskim lub zabiegowi pobrania przeznaczonym dla kandydata dawcy komórek, tkanek lub narządów bądź jest się w ciąży i doszło do choroby. Wyjątkiem jest możliwość otrzymania 70% wynagrodzenia. Dotyczy to sytuacji, jeśli pracownik przebywał w szpitalu. Tego rodzaj świadczenia można maksymalnie pobierać przez okres 182 dni.

Czytaj  Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Przeczytaj o: Kogo obejmuje ubezpieczenie wypadkowe?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Staż pracy — jak go wyliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *