Uzyskiwanie zysków wynikających ze sprzedaży kryptowalut należy rozliczyć to w rocznym zeznaniu podatkowym, czyli PIT. Jak rozliczyć kryptowaluty? Czy trzeba to zrobić na jakimś konkretnym formularzu? Przeczytaj artykuł do końca, aby powiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Czy zegarek może być kosztem firmowym?

Jak rozliczyć kryptowaluty Jak założyć działalność

Jak rozliczyć kryptowaluty?

Podatek dochodowy, który wynika z odpłatnego zbycia kryptowalut opłaca się jednorazowo, czyli podczas składania rocznego zeznania. Sprzedaż i zarabianie na kryptowalutach nie wymaga, aby każdorazowo po każdej operacji dokonać opłacenia podatku. Osoby, które w ubiegłym roku osiągnęły przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut, mają obowiązek, aby rozliczyć je w zeznaniu PIT-38. Trzeba mieć tutaj na uwadze, że w rozliczeniu za ubiegły, czyli 2021 rok trzeba w zeznaniu wykazać zarówno przychody jak i poniesione koszty z tytułu transakcji. Obie te rzeczy wpisywane w źródłach kapitałów pieniężnych.

Jaka jest wysokość podatku od kryptowalut?

Fiskus odlicza od dochodu pochodzącego z transakcji kryptowalutami podatek. Jego wysokość wynosi 19% od podstawy opodatkowania. Za podstawę opodatkowania w tym przypadku uznaje się dochód. Czyli jest to wysokość przychodów, które pochodzą ze sprzedaży kryptowalut, który jest pomniejszony o koszty uzyskania przychodów. Przychód powstaje jeśli doszło do sprzedaży kryptowalut. A zatem może się to odbyć na wirtualnej giełdzie lub na wolnym rynku, gdzie wymieniono wirtualne waluty na realne pieniądze. Z kolei kosztami uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia się kryptowalut są wydatki, które poniesiono na zbycie kryptowalut oraz koszty związane ze zbyciem wirtualnych walut. W przypadku kosztów, muszą być one odpowiednio udokumentowane.

Jak rozliczyć kryptowaluty Jak założyć działalność

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest dźwignia finansowa ?

O czym pamiętać podczas składania rocznego zeznania podatkowego?

Złożenie formularza może się odbyć w sposób tradycyjny, czyli papierowy lub także można to zrobić elektronicznie. Podczas wypełniania deklaracji należy pamiętać, że przychód pochodzący ze sprzedaży kryptowaluty jest obniżony przez:

  • koszty nabycia kryptowaluty – są to koszty bezpośrednie, czyli np. koszt nabycia, prowizja, 
  • koszty zbycia kryptowaluty – tutaj nie musi występować związek bezpośredni, czyli może to być przygotowanie umowy, prowizja od sprzedaży.
Czytaj  Jak przeanalizować zadłużenie firmy?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Skarbówka będzie mogła sprawdzić konta bankowe

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Własna firma – dotacje z Unii Europejskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *