Faktoring

Podział faktoringu – to ważna informacja dla każdego przedsiębiorcy. To, jakiego rodzaju umowę faktoringu zawrzeć, zależy od potrzeb i oczekiwań wystawcy faktury, jednak obecnie dostępna jest szeroka oferta firm faktoringowych, z której każda firma wybierze odpowiednią opcję. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Podział faktoringu – faktoring jawny

Faktoring jawny  to najpopularniejszy oraz najtańszy rodzaj usługi. Dłużnika zawiadamia się o zawarciu umowy faktoringu niezwłocznie po jej podpisaniu.  W praktyce to firma faktoringowa informuje kontrahentów (dłużników) swojego klienta objętych umową faktoringu o przelewie obecnych i przyszłych wierzytelności na faktora i wskazuje numer rachunku faktora, na który kontrahent ma dokonać zapłaty. Stanowi to jednocześnie informacje, że należności mają być wpłacane do firmy faktoringowej – jako nowego wierzyciela należności wynikających z faktur. Kolejnym krokiem jest wyrażenie przez dłużnika zgody na cesję praw do wierzytelności .W tym rodzaju faktoringu wydatki z tytułu prowizji czy odsetek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podatku. To firma faktoringowa informuje dłużników klienta o zawarciu takiej umowy, a następnie dłużnik wyraża zgodę na cesję praw do wierzytelności. Ten rodzaj faktoringu ma zastosowanie w transakcjach krajowych i międzynarodowych. Ten typ nazywamy też faktoringiem notyfikowanym.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Księgi rachunkowe - od jakiego limitu w 2021?

Podział faktoringu – faktoring tajny

Kontrahent w umowie z klientem może zastrzec, że nie zgadza się na ewentualną cesję wierzytelności, dlatego powstał tak zwany faktoring cichy. Dłużnika nie powiadamia się o zawarciu umowy faktoringu i dalej dokonuje płatności na rachunek faktoranta. Po otrzymaniu zapłaty faktorant powinien przekazać pieniądze nowemu wierzycielowi, czyli faktorowi. Ta forma faktoringu ma zastosowanie tylko w przypadku faktoringu niepełnego (z regresem), gdzie firma faktoringowa nie przejmuje ryzyka wypłacalności dłużnika. Brak zawiadomienia o dokonaniu przelewu wierzytelności powoduje bowiem, że faktor nie ma prawa dochodzić zapłaty od dłużnika. Z tego względu faktoring tajny zwykle bywa stosowany względem kontrahentów o dobrej sytuacji finansowej oraz wysokim morale płatniczym. Powodem, dla którego firma decyduje się na faktoring tajny jest najczęściej brak zgody dłużnika na cesję praw do wierzytelności. Ten rodzaj faktoringu jest dość drogi oraz mało popularny.

Czytaj  Protokół odbioru do leasingu - wszystko co musisz wiedzieć

Faktoring półjawny

Dłużnik zostaje poinformowany o podpisaniu umowy, ale dopiero w momencie otrzymania wezwania do zapłaty na rachunek nowego wierzyciela, czyli faktora.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Firma w wynajmowanym mieszkaniu a zgoda właściciela

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Opłacalność emisji publicznej akcji

O innych rodzajach faktoringu przeczytasz tutaj: Faktoring – rodzaje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *