Dotacja na działalność gospodarczą - z PUP

Dotacja na działalność gospodarczą – z PUP. Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej, możesz pozyskać z kilku źródeł min. z PUP. PUP – to powiatowy urząd pracy. Z tego artykułu dowiesz się jak starać się o te pieniądze, jakie są ograniczenia i jakie warunki musisz spełnić. Co ważne musisz spełniać definicję osoby bezrobotnej. Definicję osoby bezrobotnej odnajdziesz w artykule 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Osoba bezrobotna przede wszystkim nie może osiągać dochodu z tytułu umowy o pracę i innych umów. Ponadto nie możesz osiągać dochodu z tytułu otrzymywania renty socjalnej z ZUS.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Produkt jako element koncepcji 4P

Dotacja na działalność gospodarczą – z PUP. Wysokość dotacji

Wniosek o dotację na własną działalność do urzędu pracy, możesz składać przez cały rok, aż do wyczerpania środków. O tym ile pieniędzy zostanie przekazanych na ten cel decyduje minister rozwoju. Trafiają one do wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy. Ponadto na szczeblu powiatowym środki te rozdziela Powiatowa Rada Rynku Pracy jest to organ doradczy starosty do spraw polityki pracy. Na stronie swojego PUP regulamin przyznawania środków. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że dotacja jest jednorazowa. Co ważne nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Co mogę finansować z dotacji.

Masz prawo za nie kupić środki trwałe innymi słowy maszyny,samochód czy komputer na potrzeby przedsiębiorstwa. Możesz także przeznaczyć na promocję i reklamę swojego biznesu. Masz prawo z dotacji zapłacić za poradę prawną, czy konsultacje ze specjalistą

Co ważne w tabeli poniżej prezentujemy jednak ograniczenia

PrzeznaczenieOgraniczenie
Surowce do produkcji, także towar do produkcjido 20% dotacji
Zakup samochodu ( służbowego)do 25% dotacji
Promocja i reklama do 10% dotacji
Doradztwo oraz pomoc prawnado 5% dotacji

Czego nie mogę finansować z dotacji?

Z dotacji tak naprawdę nie można finansować, wielu rzeczy. Nie możesz przeznaczyć ich na szkolenie pracowników. Zakupu maszyny, do której obsługi nie masz uprawnień. Ponadto nie możesz kupić automatów do napojów czy paliwa. Co więcej nie możesz przeznaczyć ich na wniesienie udziału do spółki. Przede wszystkim nie możesz kupić za nie alkoholu czy wyrobów tytoniowych. Co ważne nie możesz ich przeznaczyć na inwestycje związane z remontem i budową. Nie możesz za nie kupić nieruchomości lub ziemi. Jednak jest jeszcze wiele innych ograniczeń, abyś znał je wszystkie wejdź na stronę swojego urzędu pracy i poszukaj regulaminu przyznawania dotacji.

Czytaj  Czy jest możliwa rejestracja do VAT z datą wsteczną?

Dotacja na działalność gospodarczą – z PUP. Co musi zawierać wniosek ?

Wniosek musi przede wszystkim zawierać, Twoje dane osobowe: imię nazwisko numer PESEL. Ponadto musisz podać kod PKD działalności Co więcej musisz przedstawić wstępne koszty, jakie pochłonie wystartowanie z biznesem. We wniosku musisz także podać dokładny opis swojej działalności. Pamiętaj, że dotacja nie zostanie Ci przyznana jeśli toczy się przeciw Tobie postępowanie egzekucyjne. Nie dostaniesz dotacji także wtedy, gdy złożyłeś wniosek do CIDG o zawieszenie działalności. Co ważne, dotacji nie uzyskasz, jeśli Twoja przyszła działalność ma takie samo PKD jak Twojego małżonka.

Mam nadzieję, że ograniczenia Cię nie zniechęciły, co więcej masz jeszcze większy zapał. Dlatego też zapraszam Cię do do przeczytania naszego artykułu – Pomoc de minimis dla przedsiębiorcy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Dwie firmy a jeden NIP

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kasy fiskalne online - nowe zmiany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *