Jednoosobowa firma - co musisz wiedzieć?

Jednoosobowa firma – co musisz wiedzieć? Jednoosobowa działalność gospodarcza to forma prowadzenia biznesu. Założenie jest dość proste. Z tego artykułu dowiesz się jak w kilku krokach zostaniesz szefem swojej jednoosobowej firmy. Jednoosobową działalność, możesz również założyć on- line. Przeczytaj proszę nasz artykuł: “Jak założyć firmę on- line”, co więcej firmę możesz zarejestrować również przez telefon. Takie usprawnienie wprowadzono w 2017 roku.

Jednoosobową działalność gospodarczą prowadzi. osoba fizyczna. Abyś mógł założyć taką firmę przede wszystkim musisz być pełnoletni, bo tylko wtedy masz pełną zdolność do czynności prawnych. Co ważne nie musisz być obywatelem Polski. Możesz też założyć firmę on-line

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Spółka jawna - forma działalności

Po pierwsze – nazwa firmy. Każdy podmiot gospodarczy musi posiadać nazwę. W nazwie firmy osoby fizycznej musi znajdować się imię i nazwisko tej osoby. Możesz w nazwie umieścić dodatkowe elementy, określają one zwykle jaki jest charakter działalności. Na przykład ”Zbigniew Struś – usługi remontowe. Dodatkowe elementy powinny wyróżniać firmę w obrocie gospodarczym. Polskie prawo nie dopuszcza rejestracji kilku firm jednoosobowych, dla tej samej osoby fizycznej.

Zdecyduj, też jaki adres firmy podasz przy jej rejestracji – masz tutaj pełną dowolność. Możesz ją prowadzić w jednym lub kilku miejscach. Możesz wybrać ”brak stałego miejsca” Również adres do doręczeń poczty możesz podać różny od miejsca, w którym faktycznie działa firma. Co ważne musisz posiadać tytuł prawny do nieruchomości, której adres podajesz we wniosku.

Następnie wybierz kod PKD Jak już wspomnieliśmy w innym naszym artykule – PKD, to Polska Klasyfikacja działalności. Po prostu są w niej pogrupowane podmioty gospodarcze, według charakteru działalności. Możesz skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD

Czytaj  Skierowanie na badania lekarskie pracownika

Jednoosobowa firma – co musisz wiedzieć? Kwestie finansowe i księgowe.

Przed wypełnienie, wniosku do CIDG. Musisz wybrać, w jaki sposób będziesz prowadzić księgowość. Prowadząc firmę musisz bowiem prowadzić dokumentację rachunkową, mówimy tu o fakturach, rachunkach oraz ewidencji. Masz, więc do wyboru: księgowość

 • uproszczoną– w podatkowej księdze przychodów i rozchodów lub w ewidencji przychodów przy ryczałcie
 • pełną – w księgach rachunkowych. ( o tym przeczytasz u nas)

Musisz iść do banku i założyć firmowe konto, Twój rachunek prywatny, możesz używać do spraw związanych z firmą, ale musisz być jego jedynym posiadaczem Firmy, które są płatnikiem VAT-u muszą mieć odrębny rachunek bankowy.

Formy opodatkowania dochodu

Masz do wyboru

 • na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 17% i 32%)
 • według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
 • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
 • na zasadach karty podatkowej. ( ułatwienie nie musisz prowadzić ewidencji księgowej)

Jednoosobowa firma – co musisz wiedzieć? Kwestie składek ZUS

Gdy nie korzystasz z ”ulgi na start” oraz ”małego ZUS” masz obowiązek odprowadzać do Zakładu ubezpieczeń Społecznych składki w pełnej wysokości. Pełna wysokość to przynajmniej 60% minimalnego wynagrodzenia. Za siebie zapłacisz następujące składki:

 • ubezpieczenia społeczne:
  • obowiązkowe składki: ubezpieczenie emerytalne (19,52% podstawy), rentowe (8% podstawy) oraz wypadkowe (wysokość zależy od liczby osób ubezpieczonych oraz branży i waha się pomiędzy 0,67% do 3,33%, dla firmy która zatrudnia do 9 pracowników to 1,67% podstawy),
  • dobrowolna składka: ubezpieczenie chorobowe (2,45% podstawy),
 • ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy), płacisz nawet jeśli korzystasz z ”małego ZUS”
 • Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Solidarnościowy (FS) (łącznie 2,45% podstawy).

Zakładam jednoosobową firmę – Co muszę wiedzieć ? Inne kwestie

Możesz ustanowić pełnomocnika. Jest to osoba, która będzie działała w Twoim imieniu. Co więcej może na przykład zawierać umowy. Co ważne, sprawdź czy Twoja działalność nie potrzebuje pozwolenia. Chodzi tu o licencję, koncesję, zezwolenie lub wpis do rejestru działalności regulowanej.

Czytaj  Analiza PEST-czym jest?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak zawrzeć umowę pisemną?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Działalność w formie spółki z o.o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *