Koszt zatrudnienia

Nie ulega wątpliwości, że kredyt na otwarcie własnej działalności gospodarczej to nieocenione wsparcie dla początkujących przedsiębiorców. Dzięki takim rozwiązaniom możesz pozyskać środki na sfinansowanie potrzebnego wyposażenia czy też obsługę bieżących wydatków. Biorąc to pod uwagę, możesz sprawnie rozkręcić swoją firmę. Pewnie wszyscy zgodzimy się z tym, że zadłużanie się u najbliższych to nieco błędne koło. Jednakże powstaje pytanie – Czy bank udzieli Ci kredytu już na początku Twojej biznesowej drogi?

Oferta kredytowa dla firm jest na tyle bogata, że niemal każdy przedsiębiorca może łatwo znaleźć optymalną dla siebie formę wsparcia. Istnieje jednak pewien warunek. Mam na myśli fakt, że aby dostać atrakcyjny kredyt, Twoja działalność gospodarcza powinna funkcjonować na rynku od co najmniej kilkunastu, a najlepiej minimum 24 miesięcy. Niestety dla firmy z krótszym stażem jest zdecydowanie mniej opcji finansowania. Jest to związane z zasadą działania rynku kredytów firmowych. Im dłużej firma działa na rynku, tym łatwiej jest jej otrzymać kredyt. Dodatkowo z rosnącym stażem maleje też ilość formalności do spełnienia. Ponadto warunki kredytu stają się coraz lepsze.

Jednakże przypominamy również, że kredyt na otwarcie działalności gospodarczej to jedna z kilku opisanych przez nas sposób na pozyskanie środków.

Kredyt jako sposób na pozyskanie środków

Jakie są rodzaje kredytów na otwarcie działalności?

Pisząc o kredycie na otwarcie działalności nie mam na myśli ściśle określonego, jednego produktu finansowego. Zarówno początkującym przedsiębiorcom, jak i firmom z dłuższym stażem na rynku, bank może zaoferować:

 • kredyt gotówkowy – czyli pożyczka na dowolne cele firmowe,
 • kredyt inwestycyjny – umożliwia on sfinansowanie konkretnego przedsięwzięcia, np. zakupu sprzętu. Z jego pomocą możesz zrealizować inwestycje, które mają na celu powiększenie lub modernizację majątku trwałego.
 • kredyt obrotowy – pozwala pokryć bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności,
 • limit odnawialny w koncie – zapewnia stały dostęp do dodatkowych środków w ramach bieżącego rachunku firmowego. Jest to jeden ze sposobów na poprawę bieżącej płynności finansowej przedsiębiorstwa. Z tego kredytu możesz korzystać wielokrotnie, ponieważ każda wpłata na rachunek jest przekazywana w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia.
 • leasing – czyli możliwość odpłatnego użytkowania określonego przedmiotu leasingu, np. danego urządzenia lub pojazdu.
Czytaj  Wzrost vs rozwój gospodarczy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Wzrost vs rozwój gospodarczy

Co będzie konieczne, aby starać się o kredyt?

Jeśli chcesz ubiegać się o przyznanie kredytu dla nowej firmy, koniecznie stwórz realistyczny i oparty na rzetelnych wyliczeniach biznesplan. Powinien on mieć swoje pokrycie w udokumentowanych danych. Ponadto, przygotuj niezbędne dokumenty

 • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami na ZUS i US,
 • wpis do rejestru działalności gospodarczej,
 • zaświadczenie dotyczące opcji zabezpieczenia kredytu.

Kwestią, której nie możemy ominąć są oczywiście dodatkowe koszty związane z zaciągnięciem kredytu na firmę. W wypadku kredytów na start działalności ryzyko po stronie banku jest znaczne, a to wpływa na warunki samego kredytu. Do kosztów kredytu na założenie działalności należą:

 • odsetki od kredytu,
 • ubezpieczenie kredytu,
 • prowizja banku,
 • koszty bankowych produktów dodatkowych (choćby konta firmowego),
 • inne ubezpieczenia (często np. polisa na życie).

Zwracamy również Twoją uwagę na to, że pisaliśmy również o innych źródłach finansowania:

Własna firma – dotacje z Unii Europejskiej

Własna firma – dotacje z Urzędu Pracy

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Formy prawne działalności gospodarczej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *