Finansowanie działalności gospodarczej

Chciałbyś rozpocząć prowadzenie własnej firmy, ale nie wiesz skąd wziąć na to pieniądze? Przychodzimy Ci z pomocą! Zdajemy sobie sprawę z tego, że odpowiednia ilość środków pieniężnych to podstawa. Do założenia nowego biznesu potrzebujemy narzędzi, sprzętu, oprogramowania itp., które pochłaniają duże nakłady pieniężne. Na szczęście jest wiele źródeł finansowania działalności gospodarczej, z których może skorzystać początkujący przedsiębiorca.

Na początku drogi z założeniem działalności, warto abyś stworzył dokładny biznesplan. Powinieneś zawrzeć w nim między innymi zawrzemy informacje o wszystkich finansach związanych z przyszłym przedsiębiorstwem. Ponadto biznesplan jest niezbędnym dokumentem, jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie z instytucji.

O biznesplanie pisaliśmy tutaj: Biznesplan – dla kogo i w jakim celu Biznesplan w praktyce

Zanim przejdziemy do konkretów, zaznaczamy również że przy założeniu jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest wymagane wnoszenie kapitału początkowego. Jednakże nie oznacza to, że założenie firmy nie wiąże się z szeregiem kosztów. Po pierwsze wszystko zależy od tego, w jakiej branży działamy i co robimy, jednak większość przedsiębiorców potrzebuje pieniędzy na start.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Moja firma i praca w Poznaniu - konferencja
Finansowanie działalności gospodarczej

Źródła finansowania działalności gospodarczej

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, które pozwolą pozyskać środki niezbędne do rozpoczęcia własnego biznesu.

Finansowanie działalności gospodarczej – kredyt

Wiele banków w swojej ofercie posiada specjalne kredyty, skierowane do przyszłych przedsiębiorców. Wzięcie kredytu to dobre rozwiązanie, jeśli nie posiadasz oszczędności. Jednak powinieneś liczyć się z tym, że jeśli nie ma on zabezpieczenia finansowego, to bank narzuci duże koszty kredytu. Z tego powodu będziesz musiał spłacać wysokie odsetki wraz z ratami kredytu.

Jednakże korzystniejszą opcją jest kredyt inwestycyjny. Dotyczy on, jak sama nazwa wskazuje, różnych rodzajów inwestycji. Dzięki niemu przedsiębiorca może zakupić nieruchomość lub niezbędne urządzenia. Ponadto może również nabyć wartości niematerialne, jak np. koncesje czy licencje.

Czytaj  Certyfikat Kompetencji Zawodowych - kiedy jest potrzebny ?
Finansowanie działalności gospodarczej – dotacje unijne

O pieniądze na firmę z dotacji unijnych na założenie firmy mogą ubiegać się osoby fizyczne, które chcą założyć działalność gospodarczą. Ułatwienia w zakresie uzyskania dotacji unijnych przewidziane są dla osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, kobiet po urlopie macierzyńskim, osób do 30. roku życia oraz osób, które ukończyły 45 lat, a także osób zamieszkujących tereny wiejskie. Dostępne są dwie formy unijnego wsparcia zakładania działalności. Jest to:

  • Mikropożyczka –  w ramach niej nowy przedsiębiorca może otrzymać maksymalnie 100 000 zł. Mikropożyczka jest przyznawana na okres nie przekraczający 60 miesięcy. Pośrednikiem przy tego rodzaju pożyczce są fundusze pożyczkowe. Są one wybierane przez urzędy marszałkowskie i wojewódzkie urzędy pracy. Czas spłaty mikropożyczki może zostać rozłożony na dłuższy okres. Istnieje również możliwość zawieszenia spłaty na okres 12 miesięcy.
  • dotacja w postaci świadczenia bezzwrotnego. W ramach dotacji możesz otrzymać wsparcie w wysokości do 40 000 zł. Zazwyczaj jest ona skierowana do osób bezrobotnych. Dodatkowo, jeśli chcesz ubiegać się o uzyskanie dotacji unijnej, musisz mieć na względzie, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest ustanowienie zabezpieczenia. Stanowi ono gwarancję, że po otrzymaniu wsparcia wydasz pieniądze na firmę zgodnie z warunkami umowy i sporządzonym biznesplanem.
Finansowanie działalności gospodarczej – Akademia Inkubatora Przedsiębiorczości

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie są pewne czy otwarcie działalności gospodarczej to dobry pomysł. Jeśli masz wątpliwości czy Twój pomysł sprawdzi się w realiach, możesz skorzystać z Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP). Inkubator oferuje pełen pakiet usług:

  • rejestrację
  • księgowość
  • biuro
  • promocję
  • porady prawne

Koszt wynosi 300 zł netto miesięcznie. Jednak musisz zobowiązać się umową na okres dwóch lat. Obecność w Inkubatorze nie jest traktowana jako prowadzenie działalności. W związku z tym nie musisz płacić składek ZUS. Do Inkubatora możesz zgłosić się bez względu na wiek i staż w biznesie. W ciągu dwóch lat możesz trzykrotnie zawiesić swoją działalność. Płacisz wówczas 50 zł za każdy miesiąc, w którym Twój biznes nie funkcjonuje.

Czytaj  Dlaczego warto mieć terminal płatniczy w firmie?

To dobry pomysł, jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja firma ma rację bytu, a nie posiadasz środków pieniężnych, by od razu zarejestrować ją jako działalność gospodarczą.

Finansowanie działalności gospodarczej – Dotacje z Urzędu Pracy

Urzędy Pracy oferują jednorazowe, bezzwrotne dotacje na uruchomienie działalności gospodarczej. Takie środki może otrzymać osoba bezrobotna, w urzędzie zgodnym z miejscem zameldowania. Jednakże przyznanie wsparcia jest zależne od profilu pomocy. Zostanie on ustalony w wyniku analizy sytuacji i szans na rynku pracy, osoby ubiegającej się oraz indywidualnego planu działania ustalonego z doradcą w urzędzie. Po otrzymaniu dotacji, w terminie wskazanym w umowie, powinieneś założyć własną działalność gospodarczą. Jednakże wszystkie otrzymane środki musisz wykorzystać zgodnie ze złożonym wnioskiem. Na udokumentowanie i rozliczenie poniesionych wydatków masz dwa miesiące od dnia rozpoczęcia działalności.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Wydatki na samochód w firmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *