Faktoring jako sposób finansowania firmy

Faktoring jako sposób finansowania firmy Faktoring jest formą finansowania działalności. Można powiedzieć, że jest to alternatywa dla kredytu. Dzięki faktoringowi, możesz utrzymać swoją płynność finansową. Innymi słowy płynność finansowa, to zdolność przedsiębiorstwa do regulowania swoich zobowiązań. Zatory płatnicze są jedną z najczęstszych przyczyn porażek firmy. W praktyce możemy wyróżnić trzy rodzaje faktoringu.

  • faktoring właściwy (zwany pełnym lub bez regresu) – ryzyko związane z wypłacalnością dłużnika przejmuje całkowicie firma faktoringowa. Warunkiem jest tylko zaakceptowanie przez firmę faktoringową, inaczej mówiąc faktora, faktu, które są do zapłaty.
  • faktoring niewłaściwy (zwany niepełnym lub z regresem), Oznacza, że jeśli przepadnie termin płatności Musisz zwrócić faktorowi wypłacone pieniądze i dochodzić swoich praw od dłużnika.
  • faktoring mieszany – tu firma faktoringowa przejmuje tylko część wierzytelności z ryzykiem wypłacalności dłużnika – Na zasadach faktoringu pełnego. Oznacza to, że o pozostałą część wierzytelności musisz zabiegać sam.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kiedy jest potrzebne zaświadczenie o zarobkach?

Dlaczego faktoring to dobre rozwiązanie ?

Powiedzmy, że wystawiasz swojemu klientowi fakturę z odroczonym terminem płatności do 30 dni. Oznacza to, że przez 30 dni kontrahent właściwie finansuje swoją działalność Twoimi pieniędzmi. Powstaje pytanie jaką gotówką Ty masz zapłacić swoim dostawcą skoro musisz czekać aż zapłaci Ci Twój kontrahent ? – Tutaj właśnie z pomocą przychodzi firma faktoringowa. W praktyce to on płaci Twoją fakturę i to on odzyskuje pieniądze od Twojego dłużnika. Jeśli skorzystasz z faktoringu ubezpieczonego, innymi słowy pełnego, a termin płatności przepadnie nie martwisz się o swoje pieniądze. Ciężar odzyskania należności spoczywa na firmie faktoringowej Co ważne Twoja firma może funkcjonować bez zatoru płatniczego. Ponadto dzięki firmom faktoringowym możesz stać się bardzo atrakcyjnym kontrahentem oferując długie terminy płatności. W ten sposób rośnie Twoja przewaga konkurencyjna.

Czytaj  Jakie są rodzaje faktur?

Trzeba tutaj poruszyć jeszcze jedną kwestię, są branże, jak na przykład transport, w których część kosztów musisz ponieść od razu, abyś mógł w ogóle wykonać zlecenie. Musisz zapłacić za benzynę, za leasing samochodów, musisz także zapłacić kierowcy i dopiero potem dostaniesz zapłatę za przewóz towarów. Faktoring w tej sytuacji wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Dzięki faktoringowi możesz się bez przeszkód rozwijać, zdobywać nowe rynki. Dlatego też na faktoring trzeba patrzeć nie jak na typową windykację należności lecz jak na alternatywę dla kredytu. Jest to po prostu zewnętrzny sposób finansowania przedsiębiorstwa.

Kolejną ważną kwestią jest to, że firmy faktoringowe dokonują ocen Twojego kontrahenta. Nadając rating klientowi uwiarygadnia go w Twoich oczach, transakcja staje się bardziej bezpieczna. W ten sposób prowadzisz swój biznes bardziej odpowiedzialnie. Ponadto, korzystając z faktoringu, nie obciążasz swojej zdolności kredytowej, co więcej poprawiasz swoje wskaźniki bilansowe.

Faktoring jako sposób finansowania firmy – Faktoring jawny i tajny

Faktoring jawny i tajny, jest to kryterium podziału faktoringu ze względu na powiadamianie dłużnika o ściąganiu wierzytelności. Ten pierwszy oznacza, że dłużnik wie, że należność zostanie ściągnięta przez zewnętrzny podmiot. Natomiast faktoring tajny zwany też cichym stosują zwykle banki. Dłużnik nie wie o cesji wierzytelności. W takiej sytuacji stosuje się zwykle faktoring mieszany.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są rodzaje faktur?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kredyt obrotowy dla Twojej firmy
Czytaj  Czym są agresywne praktyki handlowe ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *