Podatek liniowy - czy to się opłaca?

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna swoją działalność, może wybrać, w jaki sposób będzie opodatkowywać swój dochód. Możliwe formy opodatkowania to: podatek dochodowy na zasadach ogólnych – skala podatkowa, podatek liniowy, zryczałtowane formy opodatkowania: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz karta podatkowa.

Obecnie podatek liniowy jest jedną z najpopularniejszych metod opodatkowania wśród przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Jednakże wraz ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład, wielu biznesmenów zastanawia się czy taka forma opodatkowania firmy jest wciąż opłacalna. Z założenia, zmiany Polskiego Łady miały pomóc polskim przedsiębiorcom, lecz czy tak się stało? Zlikwidowana została jedna z metod, jaką była karta podatkowa. W konsekwencji przekształcenia dotykają również tzw. liniowców, ponieważ ich obciążenia podatkowe gwałtownie wzrosły. W istocie chodzi o zmianę zasad rozliczania składki zdrowotnej. Z tego powodu wielu przedsiębiorców rozważa zmianę formy opodatkowania od przyszłego roku. W jakich sytuacjach podatek liniowy będzie korzystny, a w jakich warto zastanowić się nad zmianą metody opodatkowania? W poniższym artykule przedstawiamy kiedy podatek liniowy może stać się opłacalną formą opodatkowania dla przedsiębiorcy.

O innych formach podatkowania pisaliśmy tutaj: Forma opodatkowania – jaką wybrać?

Podatek liniowy - czy to się opłaca?
Podatek liniowy – czy wciąż jest opłacalny?

Przeczytaj również: Biznesplan – dla kogo i w jakim celu?

Co to jest podatek liniowy i kogo może dotyczyć?

Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania dochodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej. Stawka podatku liniowego wynosi zawsze 19%, bez względu na wysokość uzyskanych przez przedsiębiorcę  dochodów.  Ogólnie rzecz biorąc, jest to podstawowa różnica pomiędzy podatkiem liniowym a podatkiem płaconym na zasadach ogólnych. Rozliczając się według tzw. skali podatkowej, stawka podatku wynosi 17% lub 32%, w zależności od osiągniętego dochodu.

Podatek liniowy przysługuje tylko podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą. Jednakże z tego grona wyłączone są działalności rolnicze. Metoda liniowa rozliczania podatku dotyczy wyłącznie dochodów pochodzących z prowadzonej działalności W związku z tym dochody podatnika, które pochodzą z innych źródeł nie mogą być opodatkowane w ten sposób. Mając to na uwadze, jeśli podatnik ma kilka źródeł dochodów, musi złożyć roczne zeznanie podatkowe dla części dochodów opodatkowanej liniowo. Natomiast dla pozostałych źródeł złożyć odrębne zeznania.

Czytaj  Polski Ład — Ulga dla klasy średniej

Jednakże wraz z Polskim Ładem nadeszły istotne zmiany. Od 2022 roku osoby, które korzystają z podatku liniowego muszą zapłacić 19 procent podatku dochodowego od osób fizycznych oraz 4,9 procentową składką zdrowotną od dochodu. Zmiana dotyczy więc nowego sposobu rozliczenia składki zdrowotnej. Dla liniowców powoduje to wzrost obciążeń do 23 proc. Ponadto od 1 stycznia 2022 roku składki zdrowotnej nie można odliczyć od podatku. Z tego powodu przedsiębiorcy, niezależnie od tego jaką metodę opodatkowania wybrali, zostaną dodatkowo obciążeni. Dodatkowo niepokojący jest również fakt, że korzystanie z nowych ulg wprowadzonych wraz z Polskim Ładem nie jest dostępne dla liniowców. To stawia te osoby w niekorzystnej pozycji, gdyż wzrost obciążeń wydaje się nieuchronny. Niestety pomocy ze strony państwa brak.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Majątek firmowy VS prywatny majątek

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Karta podatkowa - co się zmieni

Podatek liniowy w 2022 roku – kiedy jest opłacalny? 

Podsumowując, zmiany które nadeszły raz z Polskim Ładem mogą sprawić, że rozliczanie się według podatku liniowego w 2022 roku może dla wielu przedsiębiorców okazać się nieopłacalne. Stawka opodatkowania nie uległa zmianie, składka zdrowotna zwiększa koszty, a obciążeń nie zrekompensowano. Przykładowo rekompensatą mogłoby być umożliwienie przedsiębiorcom, którzy obciążeni są podatkiem liniowym, korzystania z ulg. Kiedy więc podatek liniowy może okazać się wciąż opłacalny? Jest on dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy osiągają rocznie wysokie dochody, wyższe niż 100 tys. zł. Im wyższe dochody osiąga przedsiębiorca, tym bardziej opłacalny wydaje się podatek liniowy. Jednakże ostateczną decyzję co do opodatkowania działalności gospodarczej pozostawiamy Tobie.

Czytaj  Karta podatkowa - co się zmieni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *