MDR

Jeśli jesteś osobą fizyczną, która osiąga przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym PIT. Musisz zastanowić się jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej właściwa. Dokonaj wyboru, gdy rejestrujesz własną działalność gospodarczą na druku CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej). Jakie formy opodatkowania są dopuszczalne przez polskie przepisy? Czym się od siebie różnią? Te kwestię poruszymy w niniejszym artykule.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kontrola skarbowa

Jakie formy opodatkowania masz do wyboru?

Polskie regulacje prawne wyróżniają cztery podstawowe formy opodatkowania działalności. Największą popularnością cieszy się skala podatkowa. Pokrótce, jest to opodatkowanie na zasadach ogólnych. Obejmuje ono przychody z działalności, ale również przychody z umów cywilnoprawnych i świadczeń uzyskiwanych z ZUSu (emerytury, renty, zasiłki). Alternatywą do tej formy opodatkowania jest podatek liniowy. Charakteryzuje się on stałą stawką podatku dochodowego. Ponadto możesz skorzystać również ze zryczałtowanych form opodatkowania. Mam na myśli ryczałt od przychodów ewidencyjnych oraz kartę podatkową.

Niestety z początkiem 2022 roku, karta podarunkowa została wycofana z dostępnych form opodatkowania. W związku z tym mogą z niej korzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy dokonali wyboru już wcześniej. Podsumowując, na dzień dzisiejszy możesz opodatkować swoją działalność gospodarczą na trzy sposoby: skalą podatkową, podatkiem liniowym oraz ryczałtem od przychodów ewidencyjnych. Przyjrzyjmy się bliżej tym możliwościom:

Forma opodatkowania – skala podatkowa

Podstawowa i w naszej opinii najważniejsza zaleta opodatkowania na zasadach ogólnych dotyczy tego, że masz możliwość opodatkowania dochodów z różnych źródeł. Możesz zrobić to na jednym zeznaniu podatkowym. Ponadto skala podatkowa pozwoli Ci na skorzystanie z wielu ulg:

 • od strat poniesionych w ubiegłych latach,
 • rehabilitacyjnej,
 • od wydatków na Internet,
 • od darowizny,
 • termomodernizacyjnej.
Czytaj  Egzekucja skarbowa - jakie masz prawa ?

Jednakże opodatkowanie na zasadach ogólnych ma również wady. Najważniejszą jest niski próg dochodu, powyżej którego obowiązuje wyższa stawka. Będziesz płacił podatek dochodowy według stawki 17% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 000 zł.

Forma opodatkowania – podatek liniowy

W przypadku podatku liniowego jako przedsiębiorca opodatkowujesz dochód (przychody – koszty) jedną stawką podatku – 19%. Jest ona niezależna od wysokości osiąganego dochodu. W naszej opinii to jego największa zaleta. Jednakże, jeśli wybierzesz tę formę będziesz musiał prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Podatek liniowy jest wyborem dla przedsiębiorców, którzy osiągają rocznie wysokie dochody, wyższe niż 100 tys. zł. Im wyższe dochody osiąga przedsiębiorca, tym bardziej opłacalny wydaje się podatek liniowy. 

Do wad tej formy opodatkowania zaliczyć należy fakt, że nie pozwala ona na skorzystanie z większości ulg podatkowych. Dodatkowo nie będzie obowiązywała Cię kwota wolna od podatku.

Więcej o podatku liniowym: Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Forma opodatkowania – ryczałt od przychodów ewidencyjnych

Ryczałt jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy uzyskują przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej (w tym spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych). Jednak istnieje pewien wymóg. Tę formę opodatkowania mogą wybrać osoby, które w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskały przychody z działalności, w wysokości nieprzekraczającej 9 188 200 zł. Ponadto stawka podatkowa zależy od wykonywanej działalności i waha się od 2% do 17%.

Przeczytaj również: Finansowanie działalności gospodarczej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy opodatkowania?

Podczas wyboru powinieneś kierować się nie tylko rachunkiem ekonomicznym, ale również rodzajem działalności gospodarczej, którą wykonujesz. Ponadto od tego, jaką formę opodatkowania wybierzesz, zależy również wysokość składki zdrowotnej. Zgodnie z aktualnymi przepisami, nie można odliczyć jej od podatku. Wobec tego Twój dochód nie powinien być jedyną przesłanką przy podejmowaniu decyzji. Jeśli stoisz przed wyborem formy opodatkowania swojej firmy zwróć uwagę na to:

 • Jakie osiągasz przychody,
 • czy generujesz wysokie koszty uzyskania przychodu,
 • z jakich ulg i preferencji planujesz skorzystać w danym roku,
 • czy planujesz skorzystać z kwoty wolnej od podatku,
 • jakie dodatkowe koszty, które możesz odliczyć, generuje Twoja działalność,
 • czy rozliczasz się samemu,
 • czy świadczysz usługi na rzecz byłego pracodawcy i przeszedłeś na samozatrudnienie.
Czytaj  Jaka forma opodatkowania najlepsza?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek liniowy – czy to się opłaca?
Jaką formę opodatkowania wybrać?

Jeśli zastanawiałeś się nad tym czy w trakcie roku podatkowego możesz zmienić formę opodatkowania, odpowiedź znajdziesz w tym artykule: Czy mogę zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *