Zapisy prawa umożliwiają fiskusowi przeprowadzenie kontroli w przedsiębiorstwie bez konieczności uprzedzenia o tym. Jak łatwo się domyśleć jest to niekomfortowa sytuacja dla przedsiębiorcy. Nie zapowiedziana wcześniej inspekcja pokazuje w pewien sposób brak zaufania do przedsiębiorcy, choć za jej powołanie może odpowiadać nieświadomie i niechcący on sam. Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi jak założyć działalność

Kontrola podatkowa

Z zasady kontrola podatkowa jest zapowiedziana co najmniej 7 dni przed jej przeprowadzeniem. Regulują to przepisy Ordynacji podatkowej. Wskazano w niej, że kontrolę można przeprowadzić najszybciej po upływie 7 dni od doręczenia zawiadomienia i nie później niż przed upływem 30 dni. Fiskus powołując się na wskazane wyjątki ma prawo na przeprowadzenie kontroli bez konieczności informowania o tym przedsiębiorcę.

Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi?

W ustawie Prawo przedsiębiorców wymienia się powody, które umożliwiają nie informowanie o zamiarze wykonania kontroli. Należy do nich:

  • brak adresu siedziby firmy lub zamieszkania przedsiębiorcy,
  • utrudnione lub uniemożliwione doręczenie powiadomień na podane adresy,
  • przeciwdziałanie wykroczeniom oraz popełnieniu przestępstwa,
  • sprawdzenie zasadności zwrotu VAT,
  • zbadanie czy nie występuje ukrycie części przychodów,
  • zasadna obawa o zagrożenie życia lub zdrowia,
  • kontrola na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej lub ratyfikowanej umowy międzynarodowej.
Kiedy kontrola podatkowa może odbyć się bez zapowiedzi jak założyć działalność

Kontrola podatkowa a niezapłacony mandat

Oprócz tego brak uprzedzenia o kontroli może wynikać z stosunkowo błahych rzeczy, które mogą wynikać z powodu roztargnienia lub zapomnienia. Oznacza to, że niezapłacenie mandatu w wysokości nawet 50 zł lub brak uregulowania opłaty za strefę parkowania powoduje postępowanie egzekucyjne w administracji. Tym samym fiskus ma prawo do skontrolowania działalności pod każdym obszarem bez konieczności wcześniejszego poinformowania o tym. Jeśli wystąpi taka sytuacja i zostanie wszczęta kontrola bez wcześniejszego zawiadomienia o tym, dobrze jest sprawdzić czy fiskus miał prawo, by tak zrobić.

Czytaj  Kontrola podatkowa - podstawy, które musisz wiedzieć

Jeśli już wiesz, że niezapłacony mandat ma prawo spowodować nieuprzedzona kontrolę Twojego przedsiębiorstwa, pamiętaj o tym, by opłacić w terminie wszystkie tego typu sytuacje. Dbaj o to, by nie przekraczać terminów i tym samym nie dasz powodu do zrealizowania inspekcji Twojej firmy.

Przeczytaj o: Jak wygląda i co obejmuje kontrola celno-skarbowa?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ryczałt od przychodów ewidencyjnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *