Od 1 stycznia 2022 roku weszło w życie wiele nowych lub zmienionych przepisów. Część z nich dotyczy podatków oraz ulg na nie. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — ulgi podatkowe.

Przeczytaj o: Polski Ład — Ulga dla klasy średniej

Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych

Polski Ład  ulgi podatkowe jak założyć działalność

Ulga dla klasy średniej

Powodem wprowadzenia ulgi dla klasy średniej jest zrekompensowanie dla konkretnej grupy podatników, likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej do podatku. Po to, by zmiany podatkowe nie obiły się negatywnie finansowo.

Ulga dla klasy średniej jest przeznaczona dla osób:

  • zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy,
  • będących przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą rozliczających się na zasadach ogólnych (czyli skali podatkowej).

Nowa ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko

Zlikwidowano istniejące rozliczenie dla osoby samotnie wychowującej dziecko. W zamian wprowadzono nową ulgę, która polega na odliczeniu kwoty 1500 zł od podatku podczas składania rocznego zeznania. Niestety, ale ta ulga jest przeznaczona tylko dla osób opodatkowanych według skali. Bez względu na źródło przychodów. Odliczenie nie umożliwia podziału między rodzicami lub opiekunami prawnymi, przysługuje ona tylko jednemu z nich.

Polski Ład — ulgi podatkowe – Zmiany w uldze prorodzinnej

Zmiany w tej uldze mają na celu umożliwienie odliczenie podatku w równych częściach. A odliczenie całej kwoty ulgi przysługuje podatnikowi, u którego mieszka dziecko. Dotyczy to sytuacji, gdy rodzice wykonują władzą rodzicielską nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie lub będących w trakcie separacji, w sposób naprzemienny lub gdy dziecko mieszka z jednym z rodziców bądź opieków prawnych.

Polski Ład  ulgi podatkowe jak założyć działalność

Rozszerzenie we wspólnym rozliczaniu z małżonkiem

Zmieniono zasady rozliczania z małżonkiem. Do tej pory była możliwa, jeśli związek małżeński trwał przez cały rok podatkowy, za który złożono zeznanie roczne. Teraz możliwe jest rozliczenie z małżonkiem za rok, w którym został zawarty związek małżeński. Jednakże wymaga to aby wspólność majątkowa istniała do końca roku podatkowego.

Czytaj  CIT-ST – kogo dotyczy?

Zmiana w uldze rehabilitacyjnej

Obecnie istnieje rozszerzony katalog wydatków na cele rehabilitacyjne, które można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Do tych kosztów dodatkowo należą: zakup, naprawa bądź najem wyrobów medycznych, najem indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych. Dodatkowo: pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne (jednakże w kwocie nieprzekraczającej 2280 zł w danym roku).

Wymienione w tym artykule ulgi nie są jedynymi jakie wprowadził Polski Ład. Wprowadzono ulgę na powrót, czyli dla osób wracających z zagranicy oraz szereg innych ulg dla innowacyjnych firm.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład — Ulga dla klasy średniej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *