Polski Ład zakłada wprowadzenie wielu zmian. Jedną z nich jest ulga dla klasy średniej. Celem ulgi jest obliczenie według specjalnie zbudowanemu algorytmowi odliczenia, które pozwoli, aby nie stracić i nie płacić wyższego podatku. Ulga zacznie obowiązywać w tym roku, czyli będzie można ją uwzględnić w deklaracji składanej w przyszłym 2023 roku. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak wygląda ulga dla klasy średniej wprowadzona przez Polski Ład.

Polski Ład ulga dla klasy średniej jak założyć działalność

Kiedy można skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej jest przeznaczona dla podatników spełniających wszystkie wymienione niżej wymagania. A zatem, aby z niej skorzystać należy:

  • osiągać roczny przychód w przedziale 68 412 zł – 133 692 zł,
  • prowadzić działalność gospodarczą pozarolniczą i rozliczać się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) LUB
  • być zatrudnionym na umowę o pracę.

Z ulgi mogą skorzystać także artyści i twórcy, którzy ponoszą 50% autorskich kosztów uzyskania przychodu.

Jeśli podatnik otrzymuje wynagrodzenie z więcej niż jednego źródła, to przychody połączą się dla obliczenia ulgi podatkowej. Jednakże występuje to tylko wtedy, gdy źródłami dochodów są własna działalność i umowa o pracę lub kilka umów o pracę. Umowy cywilnoprawne (zlecenia, o dzieło) nie wliczają się do podstawy obliczenia ulgi.

Polski Ład — Na czym polega ulga dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej polega na odliczeniu od dochodu. Ulgę stosuje się na etapie odliczania podstawy opodatkowania, a zatem nie jest to kwota, jaką można odliczyć od obliczonego już podatku. Przeznaczona jest dla osób osiągających roczny przychód w przedziale 68 412 zł a 133 692 zł (czyli uśredniona miesięcznie wypłata wynosi od 5701 zł do 11 141 brutto).

Ulgę wylicza się według wzoru:

  • Dla podstawy wyliczenia 68 412 zł – 102 588 zł
Czytaj  Polski Ład — ulga na sponsoring

(PRZYCHÓD x 6,68% – 4 566 zł) ÷ 0,17

  • Dla podstawy wyliczenia 102 588 zł – 111 692 zł

(PRZYCHÓD x (-7,35%) + 9 829 zł) ÷ 0,17

Za przychód rozumie się sumę uzyskanych przychodów w roku podatkowym, które podlegają opodatkowaniu przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy. A także uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej pomniejszonych o koszty prowadzenia tej działalności z wyłączeniem z nich składek na ubezpieczenia społeczne (które zostały zapłacone i ujęte w kosztach podatkowych).

Polski Ład ulga dla klasy średniej jak założyć działalność

Jak skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Jeśli podatnik chce skorzystać z ulgi dla klasy średniej to należy złożyć wniosek. Trzeba będzie to robić odrębnie, dla każdego roku podatkowego, ponieważ wniosek nie będzie się przedłużał automatycznie na przyszłe lata. Termin, kiedy należy złożyć wniosek to przy pierwszą wypłatą w nowym roku. A zatem obecnie to dobry czas, aby złożyć wniosek.

Przeczytaj o: Polski Ład — zmiany we wspólnym rozliczaniu z małżonkiem

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Punkt apteczny - Twój pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *