Wraz z nadejściem 1 stycznia 2022 roku, w życie weszło wiele zmian ustanowionych przez obecną władzę. Reklamowane są one hasłem: Polski Ład. Skutki Polskiego Ładu odczują zarówno emeryci jak i przedsiębiorcy. Jedne ze zmian dla przedsiębiorców dotyczą m. in. rozliczeń z podatku dochodowego oraz wspólnie z małżonkiem, estońskiego CIT. Istnieją też zmiany dotyczące płacenia za zakupiony towar lub wykonaną usługę. Oprócz wprowadzenia limitów gotówkowych wskazano grupę przedsiębiorców, którzy muszą wprowadzić płatności bezgotówkowe, czyli np. poprzez terminal płatniczy lub wykonywane przelewem. Kto podlega temu obowiązkowi? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład – dla kogo obowiązkowe terminale płatnicze?

Przeczytaj o: Polski Ład — Ulga dla klasy średniej

Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych

Polski Ład dla kogo obowiązkowe terminale płatnicze jak założyć działalność

Polski Ład – Dla kogo obowiązkowe terminale płatnicze? – Co zakłada zmiana?

Zmiana obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Przepisy z ustawy Prawo przedsiębiorców ustalają, że przedsiębiorcy muszą umożliwić dokonania płatności bezgotówkowej, przy pomocy instrumentu, np. terminala płatniczego lub poprzez blik, w miejscu wykonywania działalności gospodarczej. Jest to wskazane szczególnie w sytuacji, gdy działalność odbywa się poza lokum firmy. Zmiana dotyczy przedsiębiorców, którzy mają obowiązek ewidencjowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej.

Terminal płatniczy i współpraca z kasą fiskalną

Należy pamiętać o tym, aby urządzenie przyjmujące płatność bezgotówkową współpracowało z kasą fiskalną ewidencjonującą sprzedaż. Oznacza to, że trzeba zadbać o synchronizację techniczną urządzeń. Wynika to z zapisów ustawy prawo przedsiębiorców.

Kogo nie obowiązują wprowadzone zmiany?

Przedsiębiorcy, których nie dotyczy obowiązek ewidencjowania sprzedaży przy pomocy kasy rejestrującej, nie muszą umożliwić dokonania płatności bezgotówkowej. Przede wszystkim dotyczy to podatników, którzy mają zwolnienie podmiotowe lub przedmiotowe od konieczności posiadania kasy fiskalnej.W sytuacji, gdy podatnik posiada kasę fiskalną z powodu obowiązku wynikającego z zapisów w prawie, to również będzie musiał dysponować narzędziem wykorzystywanym do płatności bezgotówkowych. Jednakże będzie to obowiązywało od 2022 roku.

Czytaj  Polski Ład — ulga na robotyzację

Jakie są konsekwencje nie wprowadzenia płatności bezgotówkowej?

Ustalone są określone sankcje, które zostaną przyznane przedsiębiorcom, którzy nie umożliwiają dokonywania płatności bezgotówkowych. Po pierwsze naczelnik urzędu skarbowego może nałożyć na podatnika karę finansową w wysokości 5 000 zł. Po drugie według ustawy o VAT, podatnik straci możliwość, aby otrzymać zwrot różnicy podatku naliczonego w terminie przyspieszonym.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Fundacja rodzinna – rodzinny skarbiec?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *