Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje wiele zmian. Jedna z nich dotyczy podwyższenia minimalnego wynagrodzenia. Dotyczy to zarówno osób zatrudnionych na umowę o pracę jak i umowę zlecenia. Ta zmiana dotyczy także działalności nierejestrowanej. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku.

Przeczytaj o: Wynagrodzenie wypłacone w obcej walucie — Czy zgodne z prawem?

Jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku jak założyć działalność

Jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku? – Minimalne wynagrodzenie brutto

W tym roku wynagrodzenie minimalne wynosi 3010 zł brutto. Tym samym wzrosła o 210 zł w stosunku do kwoty minimalnej w zeszłym roku (było to 2800 zł). W tym roku od wynagrodzenia minimalnego nie pobierany jest podatek dochodowy. Oznacza to, że wprowadzono minimalne wynagrodzenie bez podatku.

Do wysokości wynagrodzenia podawanego w kwocie brutto wliczają się składki, jakie trzeba odprowadzić za pracownika. Wynoszą one:

  • składka rentowa — 45,15 zł,
  • składka emerytalna – 293,78 zł,
  • chorobowa — 73,75 zł.
  • składka zdrowotna — 233,76 zł.

Minimalne wynagrodzenie netto

Wysokość minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu pieniędzy na opłacenie wszystkich składek na ZUS wynosi 2363,56 zł netto. I tą wysokość wypłaty będą otrzymywali pracownicy zatrudnieni na etat oraz za minimalne wynagrodzenie.

Jakie jest minimalne wynagrodzenie w 2022 roku jak założyć działalność

Minimalne wynagrodzenie – umowa zlecenie, czyli stawka godzinowa

Umowa zlecenie charakteryzuje się tym, że wysokość pensji wyliczana jest na podstawie ilości przeprowadzonych godzin. Minimalna kwota jaką może otrzymać pracownik za przepracowaną godzinę to 19,70 brutto. Po odliczeniu wszystkich opłaconych składkach kwota netto to 13,91 zł.

Działalność nierejestrowana a wysokość osiąganego przychodu

Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia wpływa na zmiany podczas prowadzenia działalności nierejestrowanej. Jest to drobna działalność, która nie wymaga konieczności założenia firmy. Istnieje jednak jeden wymóg, który należy spełnić, tzn. każdego miesiąca osiągać dochód w wysokości 50% wynagrodzenia minimalnego. A zatem w tym roku wysokość zarobku jaki można osiągać bez konieczności rejestracji firmy to 1505 zł miesięcznie. W przypadku przekroczenia tej kwoty, w przeciągu 7 dni od tego zdarzenia trzeba założyć działalność gospodarczą.

Czytaj  Rejestr akcjonariuszy w Prostej Spółce Akcyjnej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład i niekorzystne zmiany w leasingu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *