Zmiany w zapisach ustaw, ogłoszone przez rządzącą partię jako Polski Ład, zakładają wiele zmian, którymi są zainteresowane osoby prowadzące działalność gospodarczą. Jedną z nich jest zmiana limitu płatności gotówką. Ulegnie ona znacznemu obniżeniu. Będzie ona obowiązywała zarówno w płatnościach pomiędzy firmami, a także pomiędzy konsumentem a przedsiębiorstwem. Co stanowi pewną nowość, ponieważ limity pomiędzy tymi stronami nigdy nie obowiązywały. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych.

Polski Ład  niższy limit płatności gotówkowych jak założyć działalność

Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych w transakcjach B2B

Transakcje handlowe występujące między B2B (ang. business-to-business), czyli pomiędzy przedsiębiorstwami polegające na kupnie i sprzedaży obecnie posiadają limit płatności gotówkowych. Oznacza to, że po przekroczeniu limitu, zapłatę trzeba zrobić bezgotówkowo, czyli przy pomocy przelewu. Obecnie ten limit to 15 000 zł. Obowiązuje on do 31 grudnia 2021 roku. Od 1 stycznia 2022 roku limit ma wynieść 8 000 zł, czyli znacznie mniej. Po przekroczeniu 8 000 zł brutto, podczas zakupu występującego między firmami, trzeba zrobić płatność bezgotówkowa.

Polski Ład  niższy limit płatności gotówkowych jak założyć działalność

Niższy limit płatności gotówkowych w transakcjach B2C

Kolejną zmianą będą objęte transakcje B2C (ang. business-to-consumer), czyli jedną ze stron jest przedsiębiorca, a drugą konsument. A zatem osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Do tej pory i do końca tego roku nie obowiązują i nie będą obowiązywały limity w płatnościach gotówkowych. Jednakże wprowadzone zmiany z Polskiego Ładu mają to zauważalnie zmienić. Od 1 stycznia 2022 roku limit płatności bezgotówkowych będzie wynosił 20 000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, należy dokonać zapłaty bezgotówkowej.

Przedsiębiorco, stosuj powyższe zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Jak można zauważyć, wprowadzone zmiany starają się znacząco i być może zbyt bardzo wyeliminować gotówkę z obiegu w gospodarce. Wszyscy przedsiębiorcy muszą pamiętać, aby stosować te wprowadzone zmiany w każdym przypadku. Trzeba tym samym uniknąć negatywnych konsekwencji, które najprawdopodobniej pojawią się, gdy organy dowiedzą się o nie przestrzeganiu tych zmian.

Czytaj  Analiza Finansowa Przedsiębiorstwa - Kopex S.A. - Analiza rentowności przedsiębiorstwa

Przeczytaj o: Polski Ład — zmiana w opodatkowaniu na zasadach ogólnych

Polski Ład — jaka będzie wysokość składki zdrowotnej w 2022 roku?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Polski Ład — zmiany we wspólnym rozliczaniu z małżonkiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *