Dofinansowanie na start firmy

Dofinansowanie na start firmy

Dofinansowanie na start firmy ! Jeśli chcesz założyć firmę i szukasz dofinansowania, możesz skorzystać z kilku źródeł. Będąc bezrobotnym, zacznij od urzędu pracy. Urzędnik poinformuje o możliwościach dofinansowania firmy.

Pożyczka na start

W ramach programu ”Pierwszy biznes-wsparcie w starcie” możesz ubiegać się o finanse na start. Są to niskooprocentowane pożyczki /poniżej 1% rocznie/. Taka pożyczka przysługuje:

 • absolwentowi szkoły /także zawodowej/ lub uczelni, ale w okresie 48 miesięcy od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego
 • studentom ostatniego roku
 • osobom bezrobotnym.

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej

Możesz skorzystać z jednorazowej dotacji z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jeśli jesteś:

 • osobą bezrobotną
 • absolwentem centrum integracji społecznej
 • absolwentem klubów integracji społecznej
 • opiekunem osoby niepełnosprawnej /musisz być jednak osobą nigdzie niepracującą i poszukującą pracy/

Ta działalność gospodarcza może obejmować np. prowadzenie żłobka lub klubu dziecięcego z miejscami integracyjnymi. Możesz też świadczyć usługi rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych. Ta dotacja jest bezzwrotna. Pamiętaj jednak, że otrzymasz ją tylko jako zarejestrowana osoba bezrobotna. Ważne jest i to, abyś o pomoc finansową wystąpił/a/ przed zarejestrowaniem działalności.

Dotacje Unii Europejskiej

Dofinansowanie na start firmy – Rozkręcając swój biznes, możesz korzystać ze środków UE. Są one przeznaczone dla osób do 30-go roku życia. Powyżej tego wieku tylko osoby znajdujące się w trudnej sytuacji. Możesz tu liczyć także na doradztwo zawodowe, szkolenia, staże i praktyki. Nie ukończyłeś 30 lat, nie uczysz się, nie pracujesz – starasz się jednak o środki z UE. W takiej sytuacji przeprowadzana jest analiza Twojej sytuacji i indywidualnych predyspozycji. Ona umożliwi opracować indywidualny plan działania, najodpowiedniejszy dla Ciebie. Pakiet działań zawiera środki na otwarcie firmy /ponad 20 000 zł/, szkolenia, doradztwo na pierwszym etapie działania Twojej firmy. Jeśli jednak ukończyłeś/aś/ 30 lat , pomoc obejmuje:

 • mężczyzn po 50 roku życia
 • kobiety
 • osoby z niepełnosprawnościami
 • ludzie o niskich kwalifikacjach
 • osoby długotrwale bezrobotne.
Czytaj  Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Pracujesz lub nie wpisujesz się w żadną z tych grup? W takim przypadku możesz starać się o pożyczkę. Będziesz musiał/a/ ją zwrócić, ale jest łatwiej dostępna. Najczęściej wynosi ponad 20 000 zł. Kwoty często są wyższe, ale różnią się w zależności od województwa. Wsparciem z funduszy UE dysponuje wojewódzki urząd pracy. Tam kieruj swoje kroki.

Dofinansowanie na start firmy – Firma na wsi

Także rolnik ubezpieczony w KRUS może skorzystać z tzw. premii na rozpoczęcie działalności. Maksymalna kwota to 100 tys. złotych. Wniosek musisz złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast do Lokalnej Grupy Działania /jeśli taka działa w urzędzie gminy/ składać wniosek o dofinansowanie może ten, kto mieszka na wsi, ale nie zajmuje się rolnictwem. Dotacja może wynieść do 100 tys. złotych.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju /PFR/

PFR oferuje pakiety usług finansowych i pozafinansowych dla młodych i rozwiniętych firm. Co to jest startup? Startup zazwyczaj oznacza młodą innowacyjną firmę, która ma oryginalny pomysł na rynkowy sukces, ale działa w warunkach dużej niepewności, dużego ryzyka powodzenia. Startupy kojarzone są z firmami działającymi w obszarze nowoczesnych technologii. Wsparcie dla swojego startupa znajdziesz wśród instytucji, które są gotowe ponieść ryzyko inwestycji. Są to m.in. :

 • fundusze kapitału zalążkowego
 • tzw. anioły biznesu
 • także fundusze UE

1/ Fundusze kapitału zalążkowego, czyli fundusze kapitału podwyższonego ryzyka /venture capital-VC/. Fundusze te pozwolą Ci otrzymać nie tylko środki na rozwój, ale też profesjonalne wsparcie, dostęp do rynków zbytu i kontaktów biznesowych.

Musisz się jednak liczyć z tym, że inwestor VC ma prawo ingerencji w Twój biznes. Często są to: prawo wpływania na strategiczne decyzje i większość udziałów za wsparcie. Powinieneś zatem już na początku opracować strategię wyjścia inwestora – kiedy i pod jakimi warunkami odzyskasz całkowitą kontrolę nad firmą.

Czytaj  Czy można sprzedawać piwo przez internet?

2/ Podobnie dla startupów działa współpraca z aniołami biznesu. Są to osoby dysponujące własnym kapitałem. Chcą finansować zewnętrzne firmy i pomysły. Anioły Biznesu w zamian za wsparcie życzą sobie mniejszościowy pakiet udziałów w firmie. Aniołów Biznesu znajdziesz w Instytucjach Otoczenia Biznesu /IOB/.

3/ Startupy wspomagane są też przez Program Operacyjny Inteligentny Rozwój. To dla tych, którzy nie prowadzą żadnej działalności lub działalność ta ma mniej niż 7 lat na dowolnym rynku. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyłoni dla Ciebie jeden z funduszy /zalążkowy, VC, anioł biznesu/. Wybrany przez Ciebie fundusz dokona badania i analizę, które ustalą, czy Twój pomysł na startupa ma potencjał i może przynieść zysk.

Dofinansowanie na start firmy – Platformy startowe

Swój startup możesz sfinansować też w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Musisz mieć jednak mniej niż 35 lat.

Zapraszam Cię do do przeczytania innego naszego artykułu – Pomoc de minimis dla przedsiębiorcy.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Odpowiedzialność biura rachunkowego za błędy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *