Kim jest zarządca sukcesyjny?

Odpowiedzialność zarządu spółki z.o.o.

Odpowiedzialność zarządu spółki z.o.o. – Według przepisów kodeksu spółek handlowych, a konkretnie artykułu 299 KSH członkowie zarządu. Odpowiadają majątkiem osobistym za zobowiązania spółki. Zapewnia to interes prawny wierzycieli. Przepis ten powoduje, że w obrocie gospodarczym, nie funkcjonują firmy niewypłacalne. Nierentowna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, może ogłosić upadłość, a wspólnicy posiadają prawo do majątku pozostałego po likwidacji spółki.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Pomoc de minimis dla przedsiębiorcy

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Działalność w formie spółki cywilnej

Odpowiedzialność zarządu spółki z.o.o. – Ogólne zasady odpowiedzialności

zasada subsydiarności – przede wszystkim chodzi oto, że tak długo jak spółka istnieje, oznacza to że sama odpowiada za zobowiązania spółki. Bo ma osobowość prawną. Mówimy tu także o spółkach w likwidacji. Czyli najpierw musimy pociągnąć do odpowiedzialnością samą spółkę. Dopiero wtedy, gdy to nie zaspokoi roszczeń naszego wierzyciela, sięgamy do kieszeni członków zarządu. Nie można pominąć spółki i zaspokajać roszczeń od razu z majątku osobistego członków zarządu.

zasada solidarności – członkowie zarządu, odpowiadają wszyscy razem za zobowiązania spółki. W praktyce jeśli wierzyciel odzyska dług choćby od jednego członka zarządu, majątek pozostałych jest bezpieczny. Potem członkowie zarządu mają prawo do rozliczeń między sobą.. Z zasady solidarności członków zarządu wynika coś jeszcze – jeśli jeden ze współdłużników jest niewypłacalny, to jego część rozkłada się na pozostałych członków zarządu.

zasada zakresu odpowiedzialności –członek zarządu odpowiada za część nieściągalną długu spółki, wraz z odsetkami i postępowaniem sądowym. Co ważne odpowiedzialność ta przechodzi także na spadkobierców członka zarządu.

Czytaj  Jak uzyskać numer REGON dla spółki cywilnej?

Co ważne istnieją okoliczności wyłączające odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki. Kluczowym jest tutaj właściwy moment złożenia wniosku o upadłość spółki. Nie mniej jednak nawet jeśli członkowie zarządu nie spełnili kryterium ,,właściwego momentu” również mogą uniknąć odpowiedzialności. Ma to miejsce wtedy gdy wierzyciele nie ponoszą z tego tytułu żadnej szkody. Co więcej członkowie zarządu mogą wykazać, że nie ma ich winy w tym, że do wszczęcia postępowania upadłościowego nie doszło we właściwym czasie.

Kiedy mogę sięgnąć do kieszeni członka zarządu ?

Pamiętaj, że podstawą do dochodzenia swoich roszczeń w stosunku do członka zarządu będzie postanowienie komornika o umorzenie egzekucji – z uwagi na jej bezskuteczność. W praktyce jeśli jesteś wierzycielem i chcesz odzyskać swój dług nie musisz jednak udowadniać, że wyczerpałeś wszystkie możliwości. Inną podstawą prawną pozwalającą Ci sięgnąć do kieszeni członków zarządu jest na przykład odrzucenie przez sąd wniosku o upadłość spółki. Oznacza to, że majątek spółki, nie pokryje nawet kosztów postępowania.

Odpowiedzialność zarządu spółki z.o.o. – Podsumowanie

Członek zarządu odpowiada za zobowiązania spółki, solidarnie z innymi nawet jeśli nie ma wiedzy o kondycji finansowej firmy, Niezależnie od tego czym się w firmie zajmuje.

Zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu – Działalność w formie spółki z o.o.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność w formie spółki cywilnej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Majątek prywatny w działalności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *