zaświadczenie o zdolności do pracy

Każdemu z nas zdarza się przebywać na zwolnieniu lekarskim. Niekiedy jednak nasza niedyspozycja trwa dłużej nic 30 dni. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego. Ono potwierdzi, że jesteśmy zdolni do pracy i wystawi zaświadczenie potwierdzające ten fakt. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Przejście na pełny ZUS

Zdolność do pracy po przebytej chorobie

Każda osoba, która jest zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, musi przedstawić swojemu przełożonemu zaświadczenie lekarskie. W nim potwierdzona jest zdolność do wykonywania obowiązków. Jedno z badań przeprowadza się w momencie rozpoczęcia współpracy. Następnie co jakiś czas zlecane są kontrole mające na celu sprawdzić, czy stan zdrowia podwładnych nie pogorszył się. Innym rodzajem diagnostyki jest ocena stanu zdrowia zatrudnionego po długiej chorobie. Wszystkie badania przeprowadza się na koszt przedsiębiorcy.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Tarcza antyinflacyjna 1.0 - przedłużenie

Zaświadczenie a przepisy prawa

Zgodnie z artykułem 229 § 2 Kodeksu pracy pracownik podlega badaniom kontrolnym po niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni. W praktyce oznacza to, że po 30 dniach zwolnienia chorobowego pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Po to, aby ponownie stwierdził on czy pracownik może pracować na dotychczasowym stanowisku, wystawiając zaświadczenie o zdolności do pracy. 

Pracownik skierowany na badania zobowiązany jest się im poddać. Nie zastosowanie się do polecenia służbowego pracodawcy w tym przypadku może skutkować nałożeniem kary upomnienia lub nagany lub nawet karą pieniężną, co stanowi art. 108 kp. 

Zaświadczenie – brak zgody na wystawienie

Może się tak zdarzyć, że lekarz medycyny pracy nie chce wystawić zaświadczenia o zdolności do pracy. Podczas takiej wizyty może on chcieć uzyskać zaświadczenie o zakończeniu leczenia. Wystawia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Bez takiego dokumentu możemy mieć problem z zarejestrowaniem się w ogóle u lekarza medycyny pracy. Ponadto warto pamiętać, że lekarz rodzinny nie ma uprawnień do wystawiania zaświadczenia o zdolności do pracy. Trzeba więc i tak udać się do lekarza medycyny pracy. Lekarz medycyny pracy, na mocy ustawy o służbie medycyny pracy ma obowiązek współpracować m.in. z lekarzem POZ.

Czytaj  Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS?

Obaj lekarze powinni się wymienią informacjami o stanie pacjenta. Również w celu wystawienia zaświadczenia o zdolności do pracy. Cała służba medycyny pracy powołana jest po to by współpracować z pracodawcami, pracownikami, a także ZUS, KRUS oraz z Narodowym Funduszem Zdrowia. Służbę tę powołuje się do współpracy z PIP, Państwową Inspekcją Sanitarną. Lekarz medycy pracy może więc uzyskać informacje o schorzeniach, które były przyczyną niezdolności do pracy. Lekarz POZ powinien też poinformować lekarza medycyny pracy o tym jak przebiegała choroba, jak wyglądało leczenie i czy zostało zakończone.

Brak zaświadczenia a dopuszczenie pracownika do pracy

Za brak zaświadczenia o zdolności do pracy pracownika odpowiada pracodawca. W praktyce oznacza to bowiem, że pracownik nie jest zdolny do pracy oraz otrzymania wynagrodzenia. Pracodawca w takim wypadku naraża się na odpowiedzialność odszkodowawczą, w przypadku gdyby pracownikowi coś się stało. Pracodawcy za dopuszczenie do wykonywania obowiązków służbowych, pracownika bez odpowiedniego orzeczenia lekarza medycyny pracy grozi kara grzywny nawet do 30 000 zł. pracy.

Warte uwagi: Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Umowa na odległość - na co zwrócić uwagę ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Franczyza - popularny pomysł na biznes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *