Pełny ZUS

Przez pierwsze pełne 24 miesiące prowadzenia działalności przedsiębiorcy mają prawo do opłacania małego ZUS-u. Dla wielu przedsiębiorców możliwość opłacania preferencyjnych, czyli niższych składek ZUS to ogromne ułatwienie na początku działalności. Kiedy ten okres minie konieczne jest przejście na pełny ZUS. To proces, który wymaga dopełnienia pewnych formalności. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zasiłek opiekuńczy – komu przysługuje?

Preferencyjny ZUS – co to oznacza?

Preferencyjny ZUS wprowadzono w 2018 roku. Umożliwia on odprowadzanie obniżonych składek na ubezpieczenia. Przedsiębiorca, który chciałby skorzystać z takiej pomocy, musi spełniać dwa warunki:

  • nie może on aktualnie prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej ani przez ostatnie 60 miesięcy przed rozpoczęciem swojej nowej działalności gospodarczej;
  • nie może on świadczyć takich samych usług dla byłego pracodawcy w ramach zakładanej firmy, u którego pracował na umowę o pracę w roku, w którym założył firmę lub ubiegłym.

Należy pamiętać, że te warunki trzeba spełnić łącznie.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – analiza

Przejście na pełny ZUS a formalności

Przejście z preferencji na pełny ZUS nie następuje automatycznie. Koniec okresu obowiązywania preferencyjnych składek ZUS wiąże się z pewnymi formalnościami. Po pierwsze należy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych druk ZUS ZWUA. Za jego pomocą następuje wyrejestrowanie. Należy w nim wskazać termin zakończenia płacenia niższej składki. Co ważne, wyrejestrowania takiego należy dokonać w terminie 7 dni od daty utraty prawa do preferencji.

Drugi krok to formularz ZUS ZUA, który stanowi rejestrację płatnika składek ZUS. Należy w nim wskazać termin, od którego rozpoczyna się opłacanie składek w standardowej wysokości. Obowiązującym terminem w tym wypadku jest okres 7 dni od momentu, w którym zaczynają obowiązywać wyższe składki ZUS.

Czytaj  Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy

Ostatni krok to złożenie deklaracji ZUS DRA za pierwszy miesiąc opłacania składek w standardowej wysokości lub składek od dochodu. Za jej pomocą określa się podstawę do wyliczenia składek. Deklaracja ta powinna zostać złożona najpóźniej 10 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Każdy przedsiębiorca korzystający z preferencyjnych składek ZUS powinien dokładnie pilnować terminu 24 miesięcy i po jego upływie przerejestrować się na pełne składki. Jest to ważne szczególnie przez wzgląd na fakt, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma obowiązku informowania przedsiębiorców o fakcie zakończenia trwania okresu preferencyjnego.

Mały a pełny ZUS – różnice

Przeszło 600 zł – to miesięczna różnica pomiędzy małym a dużym ZUS-em. Skąd wynika? Otóż podstawą do wyliczenia preferencyjnych składek ZUS jest 30% minimalnego wynagrodzenia. Z kolei przy standardowej składce ZUS podstawa wymiaru to 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dodatkowo przedsiębiorca, który jest na dużym ZUS-ie musi opłacać składkę na Fundusz Pracy (przy małym ZUS-ie jest z tego zwolniony).

Warte uwagi: Portal Rejestrów Sądowych

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Dofinansowanie z ZUS - jak wypełnić wniosek ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Całkowity koszt zatrudnienia pracownika – analiza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *