jak założyć działalność

Każda osoba, która prowadzi działalność gospodarczą lub jest wspólnikiem w spółce jest zobowiązana do tego, by opłacać każdego miesiąca składki ZUS. Składki należy płacić zarówno za siebie jak i za zatrudnionych pracowników. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca.

Jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca jak założyć działalność

Jakie składki ZUS przedsiębiorca płaci za siebie?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą to do Twoich obowiązków należy rozliczanie oraz opłacanie za siebie składek ZUS. Minimalna podstawa, od której nalicza się je w 2021 roku wynosi 3155,40 zł. Do opłat ZUS należą:

 • ubezpieczenia społeczne:
  • obowiązkowe składki: ubezpieczenie emerytalne (19,52% podstawy), rentowe (8% podstawy) oraz wypadkowe (wysokość zależy od liczby osób ubezpieczonych oraz branży i waha się pomiędzy 0,67% do 3,33%, dla firmy która zatrudnia do 9 pracowników to 1,67% podstawy),
  • dobrowolna składka: ubezpieczenie chorobowe (2,45% podstawy),
 • ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy),
 • Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Solidarnościowy (FS) (łącznie 2,45% podstawy).

Pamiętaj, jeśli jednocześnie pracujesz na umowę o pracę (i otrzymujesz co najmniej wynagrodzenie minimalne) to nie musisz płacić składek. Wynika to z sytuacji zbiegu ubezpieczeń. Nie ma potrzeby płacenia podwójnie tych samych składek. Jednakże nie dotyczy to należności na ubezpieczenie zdrowotne. Opłaca się je od każdej działalności czy umowy.

Jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca jak założyć działalność

Jakie składki ZUS musi płacić przedsiębiorca za pracowników?

W sytuacji, gdy w swojej firmie zatrudniasz pracowników to do Twoich obowiązków należy odprowadzanie składek społecznych. Podobnie jak w przypadku składek opłacanych za siebie, minimalna podstawa, od której nalicza się należne opłaty w 2021 roku wynosi 3155,40 zł. Do składek, które musisz opłacić jako pracodawca należą:

 • ubezpieczenia społeczne: emerytalne (19,52% podstawy), rentowe (8% podstawy), wypadkowe (wysokość zależy od liczby osób ubezpieczonych oraz branży i waha się pomiędzy 0,67% do 3,33%), chorobowe (2,45% podstawy),
 • Fundusz Gwarantowanych Świaczeń Pracowniczych (FGŚP),
 • ubezpieczenie zdrowotne (9% podstawy),
 • Fundusz Pracy (FP) oraz Fundusz Solidarnościowy (FS),
 • Fundusz Emerytur Pomostowych (jeżeli zatrudniasz osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i pracują w szczególnych warunkach lub wykonują pracę o szczególnym charakterze).
Czytaj  Opłata mocowa - jak wpływa na biznes ?

Pamiętaj, w pewnych sytuacjach nie musisz opłacać składek na Fundusz Pacy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Dzieje się to w sytuacji m. in. gdy pracownik zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie (w 2021 roku to 2800 zł). Oprócz tego, gdy pracownik jest kobietą, która ukończyła 55. rok życia, a w przypadku mężczyzn – 60. rok życia.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Odwołanie od zamówienia publicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *