jak założyć działalność

Niekiedy dochodzi do okoliczności, gdy podatnik wypełnił błędnie roczną deklarację podatkową. Tym samym niezbędne będzie złożenie korekty i sprostowanie wpisanych informacji. Zeznaniem korygującym podatnik zmienia zawartość pierwotnej deklaracji. W wyniku zmiany, urząd skarbowy nie będzie brał pod uwagę oryginalnego formularza. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kontroli – dla organu kontrolującego będzie się liczyło skorygowane zeznanie. Należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na formularz, który się wybiera. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się na jakim formularzu złożyć korektę do zeznania rocznego za poprzedni rok.

Na jakim formularzu złożyć korektę do zeznania rocznego za poprzedni rok

Kiedy trzeba złożyć korektę?

Podczas zaistnienia jednej z poniższych sytuacji, podatnik musi złożyć korektę do zeznania rocznego. Te okoliczności to:

  • niewykazanie wszystkich osiągniętych przychodów,
  • zeznanie złożono na złym formularzu,
  • pomyłka rachunkowa.

Należy pamiętać, że składanie korekt do rozliczenia PIT jest ograniczone czasowo. Naprostować błędy w zeznaniu rocznym można jedynie przez okres 5 lat, aż do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Okres ten liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku bądź jego zwrotu. A zatem, jeśli maksymalny termin na rozliczenie przychodów za rok 2020 upływa 30 kwietnia 2021 roku, to korektę zeznania za rok 2020 można złożyć do końca 2026 roku.

Dzięki temu, że okres na składanie korekt jest długi, podatnicy, którzy nie skorzystali z przysługujących im ulg, takich jak ulga internetowa czy ulga termomodernizacyjna mogą to nadrobić. W takiej sytuacji być może trzeba będzie uzasadnić dlaczego odliczenie nie zostało zrobione od razu. Powodów może być wiele, jeden z nich to brak faktur lub innych dokumentów, które udało się pozyskać dzięki zdobyciu duplikatów.

Na jakim formularzu złożyć korektę do zeznania rocznego za poprzedni rok

Na jakim formularzu złożyć korektę do zeznania rocznego za poprzedni rok?

Składając korektę zeznania rocznego, trzeba pamiętać o prawidłowym wyborze formularza. Zasada jest taka, że należy ją złożyć na tym samym druku oraz tej samej wersji, na jakiej została złożona pierwsza deklaracja. Obecnie nie istnieje już obowiązek dołączania pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (ORD-ZU).

Czytaj  Nadpłata w VAT

Przeczytaj o:

Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT oraz PIT

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Indywidualny Rachunek Podatkowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *