jak założyć działalność

Koniec roku w każdym przedsiębiorstwie jest intensywnym okresem. To czas, kiedy trzeba pozamykać lub podsumować działy związane z nie tylko z księgowością. Przedsiębiorcy muszą zrobić m. in. spis z natury czy zamknąć księgi. Z tego powodu przychody powstałe w tym okresie sprawiają kłopot z prawidłowym ustaleniem, kiedy powstał obowiązek podatku dochodowego. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się jak zaksięgować przychód na przełomie roku.

Jak zaksięgować przychód na przełomie roku jak założyć działalność

Dzień powstania przychodu

Na podstawie zapisów Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu uznaje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi lub częściowego wykonania usługi, ale nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury,
  • zapłacenia należności.

Jak łatwo zauważyć, te opcje powodują, że przychód może powstać poprzez dwa sposoby. Jednakże ta z czynności, która powstanie wcześniej powoduje obowiązek podatkowy podatku dochodowego. A zatem przedsiębiorca powinien zaliczyć do przychodów wszystkie kwoty z wystawionych rachunków oraz faktur VAT. Nawet w przypadku, gdy nie zostały opłacone. Pomimo, iż nabywca może zwlekać z uregulowaniem płatności za wydany towar lub zrealizowaną usługę, to przedsiębiorca będący sprzedawcą będzie musiał zaksięgować nieotrzymaną zapłatę jako przychód z działalności gospodarczej.

Jak zaksięgować przychód na przełomie roku jak założyć działalność

Jak zaksięgować przychód na przełomie roku? – Przykłady

  • Firma X sprzedała towar i wystawiła fakturę 30 grudnia 2020 roku. Sprzedany towar został wydany kilka dni później, czyli 3 stycznia 2021 roku.

W tych okolicznościach przychód powstał z dniem wystawienia faktury, czyli 30 grudnia 2020 roku. Z tą też datą powinien być wprowadzony do księgi przychodów i rozchodów.

  • Firma Y wykonała usługę 30 grudnia 2020 roku. Fakturę za usługę wystawiła 3 stycznia 2021 roku.

W tej sytuacji przychód w firmie Y powstał 30 grudnia 2020 roku. Z taką datą należy wykazać przychód w księdze przychodów i rozchodów.

Trzeba pamiętać, iż nie każde otrzymane pieniądze są przychodem. Jeśli stanowią przedpłatę bądź zaliczkę, to nie są zapłatą za sprzedaż lub wykonaną usługę i nie stanowią przychodu w momencie ich otrzymania. Zaliczka może stanowić przychód z działalności gospodarczej, jeśli nastąpiła całościowa dostawa lub wykonano całą usługę lecz nie później niż w dniu wystawienia faktury końcowej lub w dniu uregulowania należności.

Czytaj  Księga przychodów i rozchodów (KPiR)

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zmiana rezydencji podatkowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *