Cło to opłata, którą nakłada państwo na produkty importowane bądź eksportowane przez granice celne. Jest to opłata obowiązkowa, która pozwala także na to, aby towary były dopuszczone do obrotu na rynku w Polsce. Ile wynosi cło na produkty z Chin? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj o: Jak rozliczyć wydatki na reklamę na Facebooku?

Cło na produkty z Chin  ile wynosi jak założyć działalność

Ile wynosi cło na produkty z Chin?

Stawka cła nie jest stała. Oznacza to, że w zależności od rodzaju sprowadzonego towaru jest ona inna. Cło może wynosić 0% wartości towaru aż nawet do 50%. Pocieszającą informacją jest to, że towary cieszące się dużą popularnością i tym samym sprowadzane najczęściej, maja stosunkowo niskie stawki cła.

Należy mieć na uwadze, że sam rodzaj towaru, np ubrania nie ma jednej ustalonej stawki. Może być ona zmienna, do określonego limitu. Bardzo wiele zależy tutaj od kodu celnego towaru. Stawki cła na najpopularniejsze towary wynoszą:

  • cło na telefony komórkowe – 0%,
  • na elektronikę – od 0% do 5%,
  • na zegarki – od 0% do 5%,
  • cło na zabawki – od 0% do 6%,
  • na odzież – od 0% do 13%,
  • na buty – od 0% do 15%.

Aby sprawdzić wysokość stawki na konkretny towar można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR4). Na tej stronie znajduje się także kalkulator, który pozwala na obliczenie należności celnych.

Cło na produkty z Chin  ile wynosi jak założyć działalność

Kiedy należy opłacić cło za towary z Chin?

Cło jest naliczone przy odprawie celnej oraz ewentualnym późniejszym wprowadzeniu towarów do obrotu. Podatek wlicza się od pełnego kosztu produktu, czyli koszty importu oraz przesyłki również podlegają ocleniu. Z opłat celnych zwolnione są przesyłki z przedmiotami na własny użytek, czyli np. z chińskich portali sprzedażowych, które nie przekraczają około 22 euro (około 100 złotych). Jest to zmiana, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku. Do jej wprowadzenia zwolnieniu podlegały towary do 150 euro. Wyższa wartość przesyłki wymusza opłacenia cła, co przekłada się na wzrost ceny zakupów o nawet 20%.

Czytaj  Ulga na zabytki

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Podatek liniowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *