Czy każdy musi zapłacić podatek VAT?

Z określeniem VAT, spotyka się w życiu codziennym każdy. Czy każdy musi płacić podatek VAT ? W praktyce gospodarczej podatek ten płacą zarówno sprzedawcy jak i konsumenci. Fachowo VAT powinniśmy jednak nazywać podatkiem od towarów i usług. Kto zapłaci VAT – to określa ustawa. Konkretnie ustawa z 11 marca 2004 roku.- O podatku od towarów i usług. Sprawdź więc, czy ustawa zwalnia Cię z tego obowiązku. Szef Krajowej Administracji Skarbowej udostępnia wykaz podatników VAT, można w nim znaleźć firmy, które muszą płacić podatek VAT

Zachęcam Cię także do przeczytania artykułu – Kiedy jesteś małym płatnikiem VAT.

Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że jeśli zajmujesz się sprzedażą towarów lub usług na terenie naszego kraju zapłacisz podatek. Jeśli przedmiotem Twojej działalności jest handel zagraniczny,czyli eksportujesz lub importujesz towary – zapłacisz VAT. Ustawa określa także, że podatkiem od towarów i usług obciążona jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów I wewnątrzwspólnotowa wymiana towarów. Dla laika te pojęcia mogą być trudne do zrozumienia.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Sprzęt o wartości ponad 3500 zł używany krócej przez rok a koszty podatkowe

Wewnątrzwspólnotowa dostawa i wymiana towarów a podatek VAT.

Załóżmy, że przedsiębiorca z innego kraju, należącego do wspólnoty UE transportował lub wysyłał towar na terytorium Polski. W wyniku tej dostawy polski przedsiębiorca nabył prawa do rozporządzanie tym dobrem takie jak właściciel. Ustawa uznaje, że wewnątrzwspólnotowa wymiana towarów ma miejsce gdy prawo do rozporządzania towarem uzyskał polski płatnik VAT. Trzeba tylko wykazać, że płatnik VAT prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie a towary, te były potrzebne właśnie do jej prowadzenia. Nabywcą może być osoba prawna, która nie jest podatnikiem. Natomiast podmiot dokonujący dostawy towarów powinien być podatnikiem VAT.

Czytaj  Forma opodatkowania - jaką wybrać?

Wyjątki od reguły czyli zwolnienie z podatku VAT.

Jeśli Twoje przychody ze sprzedaży, nie przekroczyły w ubiegłym roku limitu 200.000 złotych nie musisz płacić podatku VAT! Mówimy wtedy o zwolnieniu podmiotowym.. Pamiętaj że do limitu kwoty podatku nie wlicza się:

  • sprzedaży towarów, którą zaliczasz do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji
  • sprzedaży towarów i usług, zwolnionych przedmiotowo z VAT, z wyjątkiem m.in. transakcji związanych z nieruchomościami.
  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju.

Kiedy nie przysługuje Ci zwolnienie podmiotowe?

Kiedy nie przysługuje Ci zwolnienie podmiotowe ? Jeśli sprzedajesz usługę lub towar, który uwzględnia ustawie o podatku VAT. Pamiętaj, że wtedy musisz zarejestrować się jako płatnik VAT, już od początku płacenia działalności. Wtedy osiągany limit przychodów nie ma znaczenia. Ze zwolnienia podmiotowego nie skorzystasz jeśli dostarczasz nowe środki transportu, metale szlachetne czy tereny pod zabudowę. Pełną listę towarów, co do których zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania znajdziesz w Art.13 ust.13 ustawy

Zwolnienie podmiotowe z podatku od towarów i usług

O zwolnieniu ze względu na charakter prowadzonej działalności możemy mówić gdy na przykład jesteś nauczycielem i prowadzisz prywatną szkołę lub przedszkole. Prowadzisz szkołę języków obcych. Zajmujesz się działalnością medyczną lub finansową. Grupy podmiotów zwolnione z VAT ustawodawca zawarł w artykule 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

A jeśli przekroczę limit przychodów 200.000 złotych?

Każda kolejna sprzedaż obciążona jest podatkiem VAT. Warto wiedzieć, że jeśli przekroczyłeś limit lub zacząłeś sprzedawać towary nieobjęte zwolnieniem musisz zarejestrować się jako płatnik VAT ( poprzez formularz VAT-R) na dzień przed tym zanim utraci moc przesłanka na podstawie, której korzystasz ze zwolnienia.

Płacić czy nie płacić VAT-u ? O to jest pytanie

Jako przedsiębiorca świetnie wiesz, że do sprzedawanych towarów i usług doliczasz podatek VAT, który płaci konsument. Jest to VAT należny. Natomiast, gdy kupujesz towary na potrzeby swojej działalności płacisz VAT naliczany. Do urzędu skarbowego wpłacasz kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy VAT-em naliczanym a należnym. Jeśli zatem podatek naliczony jest wyższy od należnego i nie ma kwoty do zapłaty, masz prawo do zwrotu podatku. W niektórych przypadkach przedsiębiorca stwierdzi, że warto zapłacić podatek. Spójrzmy na tabele.

Czytaj  Jak wysłać pismo do urzędu przez internet?
KorzystneNiekorzystne
Jeśli Twój kontrahent również jest płatnikiem VAT, będziesz atrakcyjnym partnerem właśnie ze względu na możliwość skorzystania ze zwrotu podatkuJeśli rozliczasz podatek na podstawie ryczałtu
Nie masz możliwości korzystania z innych odliczeń.Jeśli dla Twojego klient VAT okaże się balastem, bo nie może go odliczyć

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak wysłać pismo do urzędu przez internet?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jaki jest termin wystawienia faktury i ile trzeba ją przechowywać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *