jakzalozycdzialalnosc

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to mogło zdarzyć Ci się usłyszeć o procederze wystawiania pustych faktur. W przypadku, gdy jest to termin nieznany, wyjaśniamy, że wydawanie ich służy do wyłudzeń podatku VAT. Prawdę mówiąc, jest to częsta praktyka, którą stosują nieuczciwi przedsiębiorcy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tej kwestii, przeczytaj cały artykuł. Znajdziesz w nim ponadto odpowiedź na pytanie, czy można skorygować pustą fakturę?

Czy można skorygować pustą fakturę jak założyć działalność

Pusta faktura – co to takiego?

Ponieważ pojęcie pustej faktury w początkowym odbiorze może pozostawiać niejasności, należy wyjaśnić, że nie jest to blankiet bez wpisanej do niego treści. Wręcz przeciwnie, jest to dokument potwierdzający czynność, która w rzeczywistości się nie odbyła. W rezultacie wykaże ona dostawę towarów lub dokonanie usługi, która nigdy nie miała miejsca. Rzecz jasna jest to działanie celowe, będące ściśle biorąc oszustwem. Właściciele firm wystawiają takie faktury, aby obniżyć należny do zapłaty podatek VAT u kontrahenta. Bacząc na to, że odpowiedzialność karna grozi zarówno osobie wystawiającej takie faktury, jak i sankcje przewidziane są dla nabywcy – jest to przedsięwzięcie niebezpieczne.

Czy można skorygować pustą fakturę jak założyć działalność

Czy można skorygować pustą fakturę? – Faktura korygująca – to co musisz o niej wiedzieć

Należy pamiętać, że wystawienie pustej faktury, nie zawsze musi być działaniem celowym. W takim razie należy jak najszybciej naprawić swój błąd. Można to zrobić przez anulowanie lub wystawienie faktury korygującej, gdy pierwotna została już dostarczona kontrahentowi. W rzeczywistości nie jest istotne, czy czyn popełniono świadomie, czy w wyniku pomyłki. Jeśli chodzi o aspekty formalne, to prawa do korekty nie uzależnia się od działania w dobrej wierze. Krótko mówiąc, aby dokonać korekty pustej faktury, należy do faktury korygującej w polu po korekcie wpisać zero. Podatnik może dokonać takiej korekty w ciągu czasu, w którym wyeliminował ryzyko utraty wpływów z należnych podatków do organów skarbowych. W przeciwnym razie, w przypadku wszczęcia postępowania kontrolnego, osoba wystawiająca takie faktury, będzie traktowana jako biorąca udział w przestępstwie. Dodatkowo należy pamiętać, że  przedsiębiorca zobligowany jest do podjęcia stosownych działań, w celu skłonienia kontrahenta do korekty względem podatku naliczonego.

Czytaj  Jakie branże mogą wliczyć zakup telewizora do kosztów?

Przeczytaj o:

Jedna faktura korygująca do kilku faktur

Kiedy można anulować fakturę VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kto ma obowiązek składać Jednolity Plik Kontrolny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *