Podczas sprzedawania towarów lub usług oraz wystawiania faktur, przedsiębiorcy muszą brać pod uwagę czynniki niezależne od nich lub też pomyłki. Zdarza się tak w przypadku zwrotu towarów lub błędnie wpisane ceny bądź ilości. Co za tym idzie, to konieczność przygotowania faktury korygującej. W niektórych sytuacjach możliwe jest, aby powstała tylko jedna faktura korygująca do kilku faktur. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak to zrobić.

Jedna faktura korygująca do kilku faktur jak założyć działalność

Jedna faktura korygująca do kilku faktur

Jeżeli sprzedawca wystawia korektę, która ma związek z towarami lub usługami znajdującymi się na jednej fakturze, to nie powinno być problemu. Komplikacje mogą pojawić się w sytuacji, gdy sprzedawca chce wystawić jedną fakturę korygującą do kilku faktur. Obowiązujące przepisy nie zabraniają wystawienia jednej, zbiorczej faktury, która odnosi się do kilku innych. Ponadto nie ma obowiązku podawania na zbiorczej fakturze korygującej, poszczególnych kwot, które znajdowały się na poszczególnych fakturach. Jednakże konieczne jest, aby zawrzeć kwoty poprawne, o zmienionych wartościach. A zatem na korekcie faktury muszą się znaleźć ostateczne wartości zmienianych pozycji.

Jedna faktura korygująca do kilku faktur jak założyć działalność

Zbiorcza faktura korygująca

Zbiorczą fakturę można wystawić do więcej niż jednej faktury i może ona prostować kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt innych, wystawionych wcześniej dokumentów sprzedażowych. Zbiorcza korekta, która zmniejsza podstawę opodatkowania musi koniecznie zawierać informację o okresie, do którego odnosi się udzielany rabat lub obniżka. Oprócz tego, istnieje możliwość wystawienia zbiorczej faktury korygującej w wersji uproszczonej. Taka faktura nie musi zawierać takich informacji jak: NIP nabywcy, nazwy towaru bądź usługi czy dat sprzedaży. Jednakże koniecznie musi zawierać informacje za jaki okres faktura została wystawiona. Uproszczoną zbiorczą fakturę korygującą można wystawić tylko i wyłącznie w momencie, gdy został udzielony zbiorczy rabat lub obniżka. Dodatkowo musi ona obejmować wszystkie transakcje zawarte z nabywcą w określonym czasie. A zatem nie ma możliwości wystawienia takiej faktury, jeśli rabat został udzielony tylko na część dostarczonych towarów lub świadczonych usług.

Czytaj  Kto i kiedy może odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu?

Przeczytaj o:

Czy można skorygować pustą fakturę?

Kiedy można anulować fakturę VAT?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Opłata środowiskowa za samochód z tytułu emisji spalin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *