Wiele pracownic ze względów zdrowotnych przechodzi na zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży. Może to być spowodowane problem zarówno z ciążą jak i zachorowaniem na grupę lub inną chorobę. W okresie ciąży kobieta jest pod szczególną ochroną prawa. Jak długo można przebywać na zwolnieniu płatnym lekarskim będąc w ciąży? Kto wypłaca świadczenie? Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie: Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży.

Przeczytaj o: Jak wyliczyć wynagrodzenie chorobowe?

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży jak założyć działalność

Długość trwania zwolnienia lekarskiego w trakcie ciąży

Kobieta będąca w ciąży może wykorzystać 270 dni (co przekłada się na 9 miesięcy) przebywania na zwolnieniu lekarskim. Oznacza to, że cały okres bycia w ciąży może spędzić na zwolnieniu lekarskim. W takim przypadku toleruje się wszystkie powody niezdolności do pracy, bez znaczenia czy jest to związane z ciążą czy też zwykłą chorobą. Tym samym zwolnienie lekarskie może wystawić ginekolog, jak i internista. Jednakże tylko w sytuacji, gdy na zwolnienie przechodzi kobieta w ciąży, może otrzymać 100% świadczenia chorobowego. Należy pamiętać, że w przeciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia lekarskiego, należy przekazać je pracodawcy.

Kto opłaca świadczenie na zwolnienie lekarskie?

Wypłacanie zasiłku w czasie ciąży podlega tym, samym zasadom jak inne niezdolności do pracy. Oznacza to, że pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy. Natomiast od 34. dnia, zasiłek wypłaca ZUS. Pracodawca zatrudniający więcej niż 20 pracowników odpowiedzialny jest za wypłacanie wynagrodzenia chorobowego przez cały okres niezdolności do pracy. Wynika to z faktu obowiązku jakie ma, jako płatnik zasiłków.

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży jak założyć działalność

Zwolnienie lekarskie w trakcie ciąży – Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?

Przeważnie przebywanie na zwolnieniu lekarskim kończy się otrzymaniem 80% wynagrodzenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku kobiet w ciąży. W tym okresie otrzymuje się 100% wynagrodzenia. Jednakże trzeba dopilnować, aby prawidłowo zostało oznaczone zwolnienie przypadające na okres ciąży. Należy umieścić w nim kod literowy, w postaci “B”. Brak tego kodu spowoduje, że zamiast 100% wynagrodzenia, otrzyma się 80%. Natomiast kobieta będąca w ciąży musi przedstawić dokument potwierdzający jej stan.

Czytaj  Ocena kondycji finansowej firmy jednoosobowej

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Ocena kondycji finansowej firmy jednoosobowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *