Ulga na start- kto może z niej skorzystać ?. Dowiesz się w tym krótkim artykule. Jeśli chodzi o podstawę prawną to ulga ta powstała na gruncie ustawy, prawo przedsiębiorców. Ulga daje możliwość zwolnienia ze składek ZUS dla osób rozpoczynających prowadzenie firmy. Jednym słowem początkujący przedsiębiorca nie płaci składek ZUS przez okres 6 miesięcy. Opłacasz jedynie składkę zdrowotną. Zgłaszając się do ubezpieczenia zdrowotnego wypełniasz formularz ZUS ZZA.

Ulga na start- kto może z niej skorzystać ?

Ulga na start – zasady

Ulga na start- kto może z niej skorzystać ? Osoba, która wcześniej nie prowadziła działalności gospodarczej przez 60 miesięcy. Faktem jest, że ulga nie przysługuje jeśli prowadzisz działalność i będziesz świadczyć usługi dla swojego byłego pracodawcy. Chyba, że stosunek pracy został zawarty na podstawie umowy o dzieło lub zlecenie. Ściślej mówiąc ograniczenie to dotyczy jedynie umów o pracę.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Formy prawne działalności gospodarczej

Czy mogę zrezygnować z ulgi na start?

Tak, na każdym etapie masz prawo zrezygnować z takiej ulgi. Musisz wyrejestrować się ze składki zdrowotnej.Następnie zarejestrować się do składek społecznych. Zrobisz to za pomocą formularza ZUS ZUA. Pamiętaj, że jeśli nie płacisz składek, nie płacisz więc składki chorobowej. W tych okolicznościach w razie choroby, nie otrzymasz zasiłku chorobowego . Co więcej, w praktyce brak zasiłku chorobowego dotyczy okresu 9 miesięcy. I jeszcze jedna kwestia. Jeśli planujesz mieć dziecko lub jesteś w ciąży, korzystając z ulgi na start, nie otrzymasz świadczenia z tytułu urlopu macierzyńskiego. Podejmij, więc decyzję biorąc pod uwagę wszystkie aspekty.

”Mały ZUS” a ulga na start

O ”małym ZUS” pisaliśmy już w innym artykule. Sprawdź ! Wszystkie zasady, które musisz spełnić przy uldze na start, musisz też spełnić przy “małym ZUS-ie. Dlatego też rozpoczynając działalność możesz skorzystać z ulgi na start, a po pół roku przejść na ”mały ZUS”. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w artykule o małym ZUS preferencyjne składki płacisz przez 24 miesiące. Co więcej jeśli założysz swoją działalność drugiego dnia miesiąca okres małego ZUS-u wydłuża się o miesiąc. Oznacza to, że przez 31 miesięcy otrzymujesz preferencyjne warunki odprowadzania składek. Co ważne rezygnacja z ulgi na start, nie oznacza automatycznej rezygnacji z małego ZUS-u.

Czytaj  Co to są koszty uboczne zakupu? Jak księgować je w KPiR?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Zarobki w Polsce

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Młody przedsiębiorca ma prawo do błędu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *