jak założyć działalność

Do obowiązków wszystkich przedsiębiorców należy ewidencjonowanie operacji gospodarczych w firmie. W zależności od prowadzonej działalności, a także od wysokości przychodów należy prowadzić konkretny rodzaj księgowości. Księgi rachunkowe to sposób, który stosują przedsiębiorstwa będące na tzw. pełnej księgowości. Choć ten rodzaj rachunkowości jest najbardziej wymagający, to przynosi również wiele korzyści. Przeczytaj artykuł do końca, aby dowiedzieć się więcej w temacie księgi rachunkowe – od jakiego limitu w 2021.

Księgi rachunkowe od jakiego limitu w 2021 jak założyć działalność

Kiedy firma musi stosować księgi rachunkowe?

Prowadzenie ksiąg rachunkowych należy do obowiązków niektórych podmiotów gospodarczych. Należą do nich m. in. spółki handlowe (osobowe i kapitałowe, w tym również w organizacji) oraz spółki cywilne. Oprócz tego, istnieje grupa przedsiębiorstw, które po przekroczeniu pewnego limitu przychodów również muszą prowadzić pełną księgowość. Do tych przedsiębiorstw należą: podmioty osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie. W tym przypadku przejście na księgi rachunkowe jest konieczne, gdy przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 mln euro.

Księgi rachunkowe od jakiego limitu w 2021 jak założyć działalność

Księgi rachunkowe – od jakiego limitu w 2021?

Według obowiązującego prawa limit przychodów wynosi 2 mln euro w przeliczeniu na polską walutę. Zmienność kursu euro powoduje, że limit ulega również wahaniu, może być wyższy lub niższy niż w roku poprzedzającym. Kurs euro przelicza się według średniego kursu NBP, który zostaje ogłoszony w pierwszy roboczy dzień października. W ten sposób otrzymuje się limit przychodów, po którego przekroczeniu trzeba prowadzić pełną rachunkowość. W dniu 1. października 2020 średni kurs euro wyniósł 4,5153 zł. Oznacza to, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1. stycznia 2021 dotyczy firm, które w 2020 roku uzyskały 9 030 600 zł przychodu. Tym samym, ze względu na wyższy średni kurs euro w stosunku do roku poprzedniego, limit uległ podwyższeniu o niespełna 284 tys. zł. Oznacza to, że mniej firm będzie musiało przejść na tę formę prowadzenia księgowości.

Czytaj  Faktura uproszczona — co zawiera i kiedy można ją wystawić?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czynny żal – sposób na uniknięcie konsekwencji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *