Polski Ład - Co się zmieni w B+R

Jeśli prowadzisz swoją działalność w obszarze B+R lub dopiero zastawiasz się czy wejść w tę branże koniecznie przeczytaj ten artykuł. Polski Ład – Co się zmieni w B+R. Zacznijmy jednak od definicji działalności B+R. W prawie podatkowym znajdziemy następujące wyjaśnienie. Zgodnie z Art. 4a ustawy o CIT* oraz Art. 5a ustawy o PIT to:

„działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań”.

Polski Ład - Co się zmieni w B+R

Jak ma wyglądać ulga na robotyzację?

Przede wszystkim jako przedsiębiorca będziesz mógł odliczyć od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych właśnie na zrobotyzowanie swojej firmy. Robotyzacja działalności wiąże się ściśle z poprawą wydajności prowadzonych procesów operacyjnych. Możemy także założyć, że wyroby wykonane maszynowo są często lepszej jakości. Ustawodawcy podali w ustawie katalog działań, które możesz uznać za robotyzację firmy. Za koszty robotyzacji możesz uznać koszty zakupu fabrycznie nowych:

  • robotów przemysłowych,
  • maszyn i urządzeń peryferyjnych,
  • urządzeń zapewniający bezpieczeństwo stanowisk pracy i ergonomię, Ergonomia – czyli zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy.
  • maszyn do zdalnego zarządzania, diagnozowania robotów przemysłowych,
  • urządzeń do interakcji między człowiekiem a maszyną do robotów przemysłowych.
  • wartości niematerialnie i prawne np. patent, oprogramowanie systemowe

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Karta podatkowa - co się zmieni

W tym miejscu zachęcam Cię do przeczytania innego naszego artykułu. Rozliczenie podatku VAT za auto przy leasingu firmowym.

Innowacyjny pracownik – Jak to rozumieć ?

Będziesz mógł odliczyć 50% kosztów wynagrodzeń dla pracownika bezpośrednio związanego z pracami badawczo – rozwojowymi w Twojej firmie .Polski Ład – Co się zmieni w B+R Co ważne nie ma tutaj znaczenia rodzaj stosunku pracy. Koszty wynagrodzeń możesz odliczyć za równo w wypadku umowy o pracę jak i umów cywilnoprawnych. Nie wyklucza się tutaj także umowy z przeniesieniem praw autorskich. Pamiętaj jednak, że ustawodawca zdecydowanie podkreśla zaangażowanie pracownika w konkretny projekt. Przez bezpośrednie zaangażowanie mamy rozumieć zaangażowanie w działania B+R przez co najmniej 50% czasu pracy konkretnego pracownika w danym miesiącu

Czytaj  Karta podatkowa - co się zmieni

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Polski Ład — niższy limit płatności gotówkowych

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Abolicja podatkowa zlikwidowana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *