Pełna księgowość

Faktoring to najprościej tłumacząc jedna z form finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Przede wszystkim poprawia płynność finansową, a co ważniejsze posiada wiele różnego rodzaju dodatkowych usług. Dzięki nim zarządzanie firmowym budżetem może być prostsze niż kiedykolwiek. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są rodzaje faktoringu oraz jak wybrać odpowiedni faktoring dla Twojej firmy, powinieneś przeczytać ten artykuł.

Przeczytaj również: Jednolity plik kontrolny (JPK)

Podział faktoringu – faktoring krajowy

To propozycja dla przedsiębiorców, którzy są  zarejestrowani w Polsce. Ponadto w tym kraju prowadzą działalność, oferując swoje towary i usługi kontrahentom także zarejestrowanym w Polsce.

Dynamicznie rozwijające się polskie firmy niejednokrotnie poszukują finansowania bieżącej działalności, aby utrzymać swój wzrost. Poszukują gotówki niezależnie od wskazanych na wystawianych przez nich fakturach terminów płatności, które bywają wydłużone, a sytuacja finansowa kontrahentów – niepewna. Ponadto ofertą tą interesują się działające w Polsce oddziały firm zagranicznych. Faktoring krajowy może być oferowany w formie faktoringu pełnego, niepełnego, jak i mieszanego. Faktoring krajowy to dobre wyjście dla firm produkcyjnych, które mają wysoki poziom należności, przez co mogą mieć problem z kapitałem obrotowym na bieżącą działalność.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kim są Aniołowie Biznesu?

Podział faktoringu – faktoring międzynarodowy

Faktoring międzynarodowy – ten rodzaj faktoringu jest dla tych przedsiębiorców, którzy dokonują transakcji handlowych z przedsiębiorcami z za granicy. Dzięki temu zachowują płynność finansową w długim czasie oczekiwania na płatność. Tutaj odbiorcami są tylko podmioty zagraniczne. W tym przypadku następuje nieco większe ryzyko, ponieważ trudno jest dokładnie zweryfikować firmę zagraniczną pod kątem jej wypłacalności z uwagi na różne przepisy w każdym z krajów. W związku z tym firma faktoringowa, chcąc się upewnić, że dłużnik jest wypłacalny, będzie wymagała wniosku o przeprowadzenie badania kontrahenta zagranicznego. Ponadto przy tego rodzaju faktoringu i takich transakcjach jest możliwość pojawienia się ubezpieczyciela, który poza dodatkowymi kosztami, decyduje czy ubezpieczy transakcję i jeśli tego nie chce zrobić, faktor nie przyjmie takiego kontrahenta. Wtedy niezbędne będzie poniesienie dodatkowych kosztów w związku z faktoringiem pełnym. Ponadto pomocne może okazać się skorzystanie z różnego rodzaju formalności. W tym zlecenia badania kontrahenta zagranicznego, jego kondycji finansowej. Ponadto zdobycie obiektywnego raportu na ten temat przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy.

Czytaj  Jak zapłacić mandat przez internet?

W faktoringu międzynarodowym możemy wyróżnić następujące podkategorie:

Faktoring eksportowy

Usługa skierowana dla krajowych przedsiębiorców prowadzących działalność eksportową, czyli wysyłają swoje towary na rynki zagraniczne. Przedsiębiorcy handlujący za granicą korzystają z takiego rozwiązania, ponieważ oczekiwanie na płatność w międzynarodowych kontaktach handlowych często się przedłużają. Dlatego możliwość przyspieszenia wpływu środków z wystawianych faktur jest w takim przypadku szczególnie pożądana przez przedsiębiorców.
Faktoring eksportowy, podobnie jak krajowy, jest dostępny w formie faktoringu pełnego, niepełnego i mieszanego.

Faktoring importowy

Rozwiązanie dla krajowych firm, zajmujących się importem towarów z rynków zagranicznych do Polski. Faktor gwarantuje ochronę należnościom zagranicznych dostawców jednocześnie zapewniając wiarygodność i wypłacalność polskiego importera. W tym przypadku usługa opiera się na współpracy polskiej firmy faktoringowej z jej odpowiednikiem w kraju, z którego sprowadzane są produkty. Ponadto jest to sposób na podniesienie pozycji negocjacyjnej wobec zagranicznych, zwłaszcza dużych, kontrahentów.

O innych rodzajach faktoringu dowiesz się z tego artykułu: Faktoring – rodzaje

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność gospodarcza czy spółka cywilna ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak student może uzyskać dofinansowanie na działalność gospodarczą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *