Kredyt studencki

Wiele firm finansuje swoją działalność z różnych źródeł zewnętrznych. W dzisiejszych czasach to normalne, że utrzymywanie wysokich kapitałów własnych nie jest opłacalne w obliczu szybko rozwijającego się outsorcingu. Faktoring stanowi konkurencję dla kredytu obrotowego. Chociaż mają wspólne cele, ponieważ oba rozwiązania zapewniają środki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności, jednak występują między nimi znaczące różnice. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Pożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej

Usługi faktoringowe – na czym to polega?

Faktoring to finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności. Wyjaśniając, firmy faktoringowe zamieniają faktury na gotówkę, odmrażając pieniądze za dostarczony towar lub zrealizowaną usługę. Ponadto wystawiając fakturę z 90-dniowym terminem na zapłatę, możesz wysłać dokument faktorów, , który wypłaci Ci zaliczkę wynoszącą od 80% do nawet 100% wartości brutto. Pozostałą część, stanowiącą depozyt, dostaniesz, kiedy kontrahent opłaci fakturę w wyznaczonym terminie.

Faktoring polecany jest podmiotom gospodarczym o krótkim stażu na rynku, bez dużego doświadczenia i historii kredytowej lub też dla firm, które generują zbyt niskie obroty rocznie, by otrzymać kredyt. W faktoringu istotna jest kondycja finansowa i wypłacalność płatnika faktury, a nie wystawcy, ponieważ  to od niego faktor będzie dochodził należności. Dodatkowo długoterminowa współpraca z faktorem korzystnie wpływa na warunki finansowania i pozwala bezpiecznie prowadzić biznes.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Własna firma – dotacje z Urzędu Pracy

Kredyt obrotowy – na czym to polega?

Kredyt obrotowy pozwala na uregulowanie bieżących wydatków. Jest zobowiązaniem, które bierze na siebie przedsiębiorstwo. Można zdecydować się na kredyt obrotowy ratalny – wtedy jako przedsiębiorca uzyskujesz jednorazową pożyczkę, której kapitał wraz z odsetkami, spłacasz z każdą ratą. Poza tym, istnieją także inne warianty: możesz zdecydować się na linię kredytową w rachunku bieżącym, bądź też w rachunku kredytowym.

Czytaj  Odpowiedzialność materialna pracownika

Przy opcji z rachunkiem bieżącym, przyznawany jest limit kredytowy, w ramach którego otrzymuje on środki. Ponadto, po spłaceniu tego zobowiązania, limit odnawia się. Możesz wtedy ponownie korzystać z debetu. W takim kredycie z limitem odnawialnym, nie jest wymagane podanie powodu, dla którego pobiera się gotówkę. Rozwiązanie to pomaga utrzymać płynność finansową firmy w razie nieprzewidzianych wypadków.

W przypadku kredytu obrotowego w rachunku kredytowym, musisz podać cel, na jaki przeznaczone będą środki uzyskane tą drogą finansowania. Przyznawane Ci środki są przekazywane w jednej transzy. Nie funkcjonuje tu limit, w ramach którego można finansować swoją działalność. Zobowiązanie to, jest spłacane w ratach, bądź też jednorazowo, jeśli tylko masz na to środki.

Kredyt obrotowy a faktoring – porównanie

Kredyt obrotowyFaktoring
Dla kogo?Przedsiębiorstwa, korporacje. Wymagane min. 12 lub 24 miesiące działalności i bardzo dobra zdolność kredytowa.Przedsiębiorstwa i  korporacje wystawiające faktury z odroczonym terminem płatności. Dostępny także dla JDG już od 1. dnia prowadzenia firmy.
ZabezpieczeniaWeksel in blanco, pełnomocnictwo do konta, hipoteka, zastaw rejestrowy.Zwykle brak zabezpieczeń rzeczowych. Ewentualnie weksel in blanco, udzielenie pełnomocnictwa do rachunku bankowego.
Limit finansowaniaUzależniony od oceny zdolności kredytowej firmy, jej wielkości, a nawet sposobu podpisania umowy (online lub w placówce).Uzależniony od wysokości obrotów i oceny kondycji finansowej kontrahentów. Elastyczny limit rośnie wraz ze sprzedażą.
Forma spłatyW przypadku kredytu odnawialnego każdy wpływ na konto uzupełnia limit. Kredyt nieodnawialny spłaca się w ratach.W faktoringu sprzedażowym wierzytelność jest spłacana przez odbiorcę faktury (kontrahenta). W faktoringu zakupowym (odwrotnym) należność spłaca przedsiębiorca, któremu faktor opłacił zakupy.
Okres obowiązywania umowyMin. 12 miesięcy z możliwością przedłużenia do 36 miesięcy, sporadycznie do 60 miesięcy.Zawierana przeważnie na czas nieokreślony z 30-dniowym okresem wypowiedzenia, przy czym przedsiębiorca płaci tylko wtedy, gdy finansuje faktury, chyba że ma abonament.
Dodatkowe usługiDodatkowe finansowanie jest zależne od zdolności kredytowej klienta. Ponadto przedsiębiorca może skorzystać z m.in. e-księgowości, e-windykacji, lokat terminowych czy kont walutowych.Monitoring wierzytelności, windykacja miękka i twarda, analiza kondycji finansowej kontrahentów.

Warte uwagi: Stałe oprocentowanie kredytu

Czytaj  Subwencja czyli rodzaj wsparcia finansowego

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Mały ZUS Plus — najważniejsze informacje

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Odpowiedzialność materialna pracownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *