Procedura AML

W wyniku decyzji podjętych przez Radę Polityki Pieniężnej, w ostatnich miesiącach oprocentowanie zmienne sprowadziło na wielu kredytobiorców poważne kłopoty. Polscy konsumenci stają się coraz lepiej świadomi sposobu działania produktów finansowych. Chętnie sięgamy po pożyczki czy kredyty gotówkowe, ale oprócz ich kosztów, chętniej zwracamy uwagę na ich bezpieczeństwo i wygodę. Rosnące stopy procentowe i zapowiedzi kolejnych podwyżek sprawiają, że kredytobiorcy z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się ofertom kredytów, które mają stałe oprocentowanie.

 Oczywiście każdy kredyt bankowy obarczony jest mniejszym lub większym poziomem ryzyka. Jest ono podejmowane nie tylko przez samą instytucję bankową w zakresie ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy, ale również przez klienta banku, na przykład w zakresie wzrastających kosztów kredytowych. Jednakże kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem zapewnia pożyczkobiorcom bezpieczeństwo niezmienności raty. Zyskują pewność, że rata nie zwiększy się przez dany okres. Obecnie wynosi on najczęściej 5 lat. W przypadku kredytu ze zmienną stopą procentową takie zapewnienie nie istnieje, a rata może podlegać różnym wahaniom, zarówno w górę, jak i w dół.

Czym charakteryzuje się taki kredyt? Jakie są wady i zalety kredytu ze stałą stopą procentową? Kwestie te wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Przeczytaj również: Procent składany a lokaty oszczędnościowe i kredyty

Stałe oprocentowanie – na czym polega?

To kredyt, którego oprocentowanie nie jest podatne na zmieniający się wskaźnik WIBOR. W praktyce więc, jeśli Rada Polityki Pieniężnej obniży lub podwyższy stopy procentowe, w żaden sposób nie wpłynie to na wysokość rat kredytu. Standardowo oferowany przez instytucje finansowe kredyt hipoteczny charakteryzuje się zmiennym oprocentowaniem. Oznacza to, że wysokość rat może się zmieniać wraz ze zmianą wskaźnika WIBOR. Kredytobiorca nie wie zatem, ile w przyszłości wyniesie rata jego zobowiązania.

Osoby, które decydują się na kredyt z oprocentowaniem zmiennym natomiast muszą liczyć się z tym, że każdorazowa zmiana stóp procentowych i stawki WIBOR będzie miała swoje odzwierciedlenie w wysokości rat, które mogą odpowiednio wzrosnąć lub zmaleć.  Bez wątpienia kredyt z oprocentowaniem stałym to dobra opcja dla osób, które: 

  • chcą zawsze wiedzieć, ile wynosi ich miesięczna rata; 
  • chcą mieć pewność, że wysokość rat nie ulegnie zmianie. 
Czytaj  Rodzaje kredytów: kredyt konsolidacyjny

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Scoring kredytowy

Stałe oprocentowanie – co ma na nie wpływ?

Od czego zależy ostateczna wysokość spłacanej raty i co wpływa na warunki oprocentowania stałego? Przede wszystkim koszt kredytu determinuje WIBOR i marża banku. Choć oprocentowanie jest stałe i nie zmieni się przez kilka lat po podpisaniu umowy, jego wysokość uwarunkowana jest również szeregiem innych czynników. Szczególnie istotne pod tym względem są:

  • sytuacja rynkowa;
  • polityka banku;
  • okres obowiązywania umowy;
  • wysokość zaciąganego kredytu;
  • wkład własny klienta;
  • koszty dodatkowe, takie jak np. opcjonalne ubezpieczenie nieruchomości.

Powinieneś pamiętać również, że zarówno przy zaciąganiu kredytu z oprocentowaniem stałym, jak i zmiennym, bank zawsze sprawdza zdolność kredytową. Ona także w znacznej mierze determinuje wysokość zobowiązania, które możesz zaciągnąć. Regularne spłacanie poprzednich zobowiązań, brak długów i zaległości w płatnościach – wszystko to wpływa pozytywnie na rozpatrywanie wniosku.

Kredyt dla początkujących firm
Stałe oprocentowanie kredytu

Stałe oprocentowanie – wady i zalety

Niewątpliwym atutem kredytu gotówkowego ze stałym oprocentowaniem jest to, że wysokość naszych rat nie zmieni się przez cały jego okres, niezależnie od wahań stóp procentowych. Stałe oprocentowanie to świetna propozycja dla każdego, kto ceni sobie komfort, stabilność i poczucie bezpieczeństwa. To także odpowiedni wybór dla osób, które nie chcą lub z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na płacenie wyższych rat w momencie, gdy dojdzie do wzrostu stóp procentowych. 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem wiąże się jednak również z możliwością ponoszenia wyższych kosztów w porównaniu do kredytu o stopie zmiennej. Mam na myśli sytuacje gdy średni poziom stawek WIBOR okaże się niższy niż pułap w momencie „zamrażania” oprocentowania. W takim przypadku zapłacisz więcej odsetek niż przy kredycie o oprocentowaniu zmiennym.

Czytaj  Biznesplan w praktyce

Stała stopa procentowa może się też wiązać z drastycznym wzrostem wysokości rat. Po zakończeniu np. pięcioletniego okresu obowiązywania danej stopy dostosowanie będzie skokowe i może z miesiąca na miesiąc drastycznie zmienić kondycję domowego budżetu. W przypadku stosowania zmiennych stóp wzrost kosztów mógłby być stopniowy i bardziej rozłożony w czasie.

Warte uwagi: Scoring kredytowy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Rodzaje kredytów: kredyt konsumencki

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Co to jest czynsz inicjalny w leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *