Leasing operacyjny a finansowy

Na co dzień przedsiębiorcy mają do czynienia z dwoma rodzajami leasingu: operacyjnym i finansowym. Większość przedsiębiorców decyduje się na zawarcie umowy w leasingu operacyjnym. Zazwyczaj jest on tańszy i korzystniejszy od finansowego. Niestety, nie zawsze. Okazuje się, że leasing operacyjny nie jest opcją dla każdego.

Oczywiście wybór formy zależy wyłącznie od podatnika korzystającego z umowy leasingu, który może być uzależniony od potrzeb rozliczania kosztów podatkowych oraz długości okresu, w którym przewiduje użytkować przedmiot leasingu. O wyborze jednej lub drugiej formy finansowania decydować powinny aspekty podatkowe, rachunkowo-księgowe, ewentualnie inne związane z prowadzoną działalnością, np.: nie każdej firmie zależy na wykazywaniu przedmiotu leasingu w środkach trwałych (operacyjny), z kolei dla innej może to być istotne (finansowy). Przeczytaj niniejszy artykuł, aby poznać różnicę między leasingiem operacyjnym a finansowym.

Przeczytaj również: Stałe oprocentowanie kredytu

Czym jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny, inaczej usługowy polega na przekazaniu w użytkowanie środka trwałego w zamian za opłacanie rat leasingowych. W przypadku leasingu operacyjnego przedmiot leasingu wchodzi w skład majątku firmy leasingowej. Znaczy to tyle, że do końca umowy przedmiot leasingu jest własnością firmy leasingowej i to ona rozlicza amortyzację. Leasingobiorca może w koszty uzyskania przychodu wliczyć miesięczne raty leasingowe, a także w całości opłatę wstępną. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może także wykupić przedmiot leasingu. 

Podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej, ponieważ leasing operacyjny jest traktowany jako usługa. Korzystający ma prawo w każdej chwili wypowiedzieć umowę i oddać przedmiot. Leasing operacyjny jest wybierany najczęściej. Korzysta z niego ponad 80% firm decydujących się na leasing. Dzieję się tak właśnie dlatego, że jest to opcja korzystna finansowo.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jakie są opłaty dodatkowe w leasingu?
Czytaj  Czym jest paradoks Veblena ?

Czym jest leasing finansowy?

Wybierając ten rodzaj umowy leasingowej, musisz wiedzieć, że przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, więc przeciwnie do leasingu operacyjnego to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Leasing operacyjny a leasing finansowy w tym zakresie znacząco się różni. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma możliwość wykupienia przedmiotu leasingu. Dodatkowo do kosztów uzyskania przychodów możesz jedynie zaliczyć część odsetkową raty leasingowej. Podatek VAT natomiast należy uiścić w całości z góry przy pierwszej racie tuż po odbiorze przedmiotu.  W kwestii opłaty wstępnej również sytuacja wygląda inaczej, w leasingu finansowym leasingobiorca nie ponosi bowiem kosztów związanych z tą opłatą.

Leasing operacyjny a finansowy
Różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Leasing operacyjny a finansowy – różnice

KryteriumLeasing operacyjnyLeasing finansowy
Amortyzacjaobowiązek leasingodawcyobowiązek leasingobiorcy
Okres trwania umowydłuższy niż 40% czasu amortyzacji przedmiotu (nieruchomości – nie mniej niż 10 lat)powyżej 12 miesięcy
Koszty uzyskania przychodukorzystający zalicza do kosztów raty netto oraz opłatę wstępnąkorzystający zalicza do kosztów część odsetkową rat leasingowych oraz amortyzację
Podatek VATdoliczany do rat leasingowychopłacony z góry, wraz z pierwszą ratą
Możliwość wykupuzależna od stawki amortyzacji i okresu wykupuwraz z ostatnią ratą przedmiot staje się własnością korzystającego

Leasing operacyjny czy finansowy – co wybrać?

Odpowiedź na pytanie czy wybrać leasing operacyjny, czy finansowy zależy przede wszystkim od tego, po co chcemy finansować zakup danej rzeczy leasingiem. Różnice między leasingiem finansowym a operacyjnym są wyraźnie zarysowane. Jaką powinieneś podjąć decyzję? Leasingobiorcy najczęściej wybierają leasing operacyjny, ponieważ w tym przypadku niewymagane są tak duże nakłady finansowe na początku umowy, ze względu na rozłożenie wartości podatku VAT na raty, a dodatkowo cała rata leasingowa stanowi koszt uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego na początku angażujemy zdecydowanie mniej kapitału (choćby ze względu na to, że nie musimy od razu rozliczać VAT). W przypadku leasingu finansowego podatek VAT płacimy z góry. Leasing operacyjny jest też dobrym wyborem dla tych, którzy chcą użytkować określony przedmiot dość krótko. To również sprytny sposób na obniżenie podstawy opodatkowania bo rata zwiększa koszty działalności. Może więc wydawać, że leasing operacyjny jest znacznie korzystniejszy od finansowego. Nie jest tak jednak zawsze. Trzeba pamiętać o rozliczeniu VAT.

Czytaj  Leasing dla lekarza

Warte uwagi: RRSO – jaki ma wpływ na koszt kredytu?

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Czym jest paradoks Veblena ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Protokół odbioru do leasingu - wszystko co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *