RRSO

W opisie czy reklamie każdego produktu kredytowego zobaczysz informację o wysokości RRSO. Chcesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę i nie wiesz, na jakie czynniki powinieneś zwrócić szczególną uwagę? Jednym z najważniejszych wskaźników jest właśnie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), który powinieneś dokładnie przeanalizować przed zaciągnięciem zobowiązania. Znajomość RRSO może pomóc podjąć decyzję, który kredyt lub pożyczkę wybrać. Jednak dla prawidłowego porównania ofert w oparciu o ten wskaźnik, potrzebna jest wiedza jak oblicza się rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę. Czynnik ten uwzględnia wszystkie koszty kredytu ponoszone przez Ciebie, a nie tylko odsetki. Inaczej mówiąc, pokazuje, ile musisz rzeczywiście zapłacić za to, że możesz pożyczyć pieniądze. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Scoring kredytowy

RRSO
RRSO – jaki ma wpływ na koszt kredytu?

Czym jest RRSO?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania związana jest z całością kosztów, jakie będzie musiał ponieść kredytobiorca. Najczęściej składa się na nie, prócz odsetek, także ubezpieczenie, prowizja oraz inne opłaty manipulacyjne. Ponadto rzeczywista roczna stopa oprocentowania wiąże się z wartością pieniądza. Dlatego, jeśli wartość pieniądza ulegnie zmianie w czasie trwania okresu spłaty, zmienia się także RRSO. Odnosząc się do ustawy o kredycie konsumenckim, rzeczywista roczna stopa oprocentowania została w niej zdefiniowana jako „całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym”.

Natomiast stopa oprocentowania wyrażona jest jako stałe lub zmienne oprocentowanie stosowane do wypłacanej kwoty na podstawie umowy o kredyt w stosunku rocznym. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania zawsze będzie wyższa aniżeli stopa oprocentowania. RRSO jest bowiem wyliczana w oparciu o całkowity koszt kredytu, do którego należy uwzględnić, oprócz odsetek, również opłaty związane z rozpatrzeniem wniosku kredytowego oraz ubezpieczenia. Z tego względu RRSO służy przede wszystkim porównywaniu ofert kredytów. Każdy kredytodawca ma obowiązek podania wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania do wiadomości kredytobiorcy już podczas składania oferty.

Czytaj  Upały a obowiązki pracodawcy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest PKD?

Uwzględnienie wszelkich kosztów

RRSO uwzględnia wszelkie opłaty i koszty, które musisz ponieść w związku z zaciąganym kredytem. Są to:

  • koszt odsetek – o tym, jakie odsetki zapłacisz od pożyczki w skali roku, decyduje oprocentowanie nominalne pożyczki,
  • prowizja, czyli opłata pobierana np. za zawarcie umowy/udzielenie kredytu lub inne czynności towarzyszące temu,
  • niezbędne ubezpieczenie, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych,
  • wszelkiego rodzaju inne opłaty obowiązkowe, np. opłata za weryfikację informacji, czyli sprawdzenie naszej wiarygodności kredytowej lub koszty usług dodatkowych, które musisz ponieść, by otrzymać pożyczkę (np. założenie konta w banku, wzięcie karty kredytowej).

Z zestawienia wyraźnie widać, że wartość RRSO będzie wyższa niż oprocentowanie, ponieważ jest ono jedynie jednym z elementów. Ponadto, im bardziej wysokość RRSO różni się od oprocentowania nominalnego, tym większą część całkowitego kosztu pożyczki stanowią właśnie dodatkowe opłaty.

Warte uwagi: Zdolność kredytowa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Pracownicze Plany Kapitałowe - co to jest?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest wypalenie zawodowe ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *