Procent składany

Bez wątpienia oszczędzanie to proces żmudny, więc przeznaczony dla cierpliwych. Na jego efekty trzeba długo czekać, nie są one widoczne od razu. Mimo to, uważamy, że oszczędzać jak najbardziej warto! Procent składany kojarzy nam się głównie z oszczędzaniem, ponieważ jest to proces naliczania odsetek od odsetek. Pojawia się gdy wpłacamy regularnie pieniądze na oprocentowany rachunek, a każda kolejna kapitalizacja pomaga pomnażać środki. W czasach niskiego oprocentowania lokat, procent składany może działać na naszą korzyść i wpłynąć na pomnożenie oszczędności.

Możemy jednak odczuć także negatywne działania procentu składanego, np. biorąc kredyt.  Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak procent składany może pracować na twój zysk. Dowiesz się z niego również czy da się zmniejszyć negatywne skutki procentu składanego przy braniu kredytu.

Przeczytaj również: RRSO – jaki ma wpływ na koszt kredytu?

Jak działa procent składany?

Typowy dla procentu składanego sposób oprocentowania wkładu pieniężnego polega na tym, że po pewnym okresie (określonym przez obie strony transakcji) wypłacane są odsetki. One następnie podlegają kapitalizacji, czyli przyłączeniu do kapitału początkowego.

Oznacza to, że po określonym okresie (np. roku), kwota, jaką zarobiliśmy, dołącza się do początkowego wkładu własnego, czyli do pieniędzy, jakie zainwestowaliśmy. Ten zwiększający się kapitał następnie podlega ponownemu oprocentowaniu. 
 

Cały ten system przypomina efekt kuli śnieżnej – kula jest coraz większa, a więc coraz więcej śniegu zbierze w trakcie zsuwu. Tak samo – im częstsza jest kapitalizacja naszej inwestycji, a więc po im krótszym okresie nasze odsetki wliczają się do kapitału, tym cały nasz zysk wzrasta szybciej.

Dla przykładu,  inwestując 1000 zł na rok na 5%, na koniec otrzymasz 1050 zł (50 zł zysku). Po kolejnym roku – 1102,50 zł (52,50 zł). W kolejnym okresie – 1157,62 zł. I tak dalej… W każdym kolejnym okresie do rachunku dopisuje się coraz więcej odsetek, które potem pracują na kolejne, wyższe zyski.

Czytaj  Kwalifikowany podpis elektroniczny

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Kapitalizacja odsetek

Kapitalizacja to okres, po jakim odsetki są doliczane do ogólnego kapitału, który „pracuje” na nasz zysk. Może być roczna, półroczna, kwartalna, miesięczna lub nawet dzienna. Im częściej następuje, tym lokata jest dla nas korzystniejsza (a więc najlepsza jest dzienna, a najmniej korzystna roczna), ponieważ im częściej odsetki są dodawane do podstawy oprocentowania, tym szybciej wzrasta suma, od której naliczany jest kolejny procent.

Procent składany przy kredytach

Procent składany to niewątpliwe dobrodziejstwo dla oszczędzających, ale nie zawsze działa on na naszą korzyść. Przy kredycie hipotecznym już od pierwszego dnia odsetki naliczane są od całej kwoty kredytu, czyli w pełni działa procent składany. Całkowicie odwrotna sytuacja niż w przypadku oszczędzania, gdzie małymi krokami staramy się rozkręcić mechanizm procentu składanego. W przypadku spłaty kredytu małymi krokami próbujemy go zatrzymać.

To między innymi dlatego spłacając kredyt hipoteczny musimy najczęściej oddać bankowi mniej więcej dwa razy więcej, niż na początku pożyczyliśmy – i to mimo stosunkowo niskiego oprocentowania (kredyty hipoteczne to jedne z tańszych kredytów na rynku).

Efekt ten jest szczególnie wyraźny w przypadku kredytów z ratami równymi, gdzie na początku głównym składnikiem raty jest kwota na obsługę odsetek, a kwota na spłatę kapitału jest znacznie mniejsza.

Warte uwagi: Zdolność kredytowa – wszystko co powinieneś wiedzieć

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Kredyt czy leasing – co się bardziej opłaca?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Czytaj  Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek VAT - kiedy nie można go odliczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *