Profil Zaufany - jakzalozycdzialalnosc.pl

Profil zaufany to metoda potwierdzania tożsamości w elektronicznych systemach administracyjnych. W odróżnieniu od podpisu kwalifikowanego jest on w pełni bezpłatny. Jeśli założysz profil zaufany w serwisie obywatel.gov.pl bez wizyty w urzędzie załatwisz wiele spraw. Dzięki temu możesz złozyć wniosek czy skargę, a nawet wnieść opłatę.

Rozwiązanie to funkcjonuje od 2005 roku dzięki ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne

Jak go założyć?

Aby stworzyć swój profil zaufany należy złożyć wniosek przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Następnie udać się z dokumentem potwierdzającym tożsamość ( dowód osobisty lub paszport) do punktu, który go zweryfikuje. Potwierdzenie tożsamości możesz uzyskać również bez wychodzenia z domu dzięki serwisom transakcyjnym większości banków oraz przez platformę Envelo ( cyfrową platformę usług pocztowych). Aby założyć profil w ten sposób, wystarczy na stronie banku wybrać zakładkę e-urząd i wybrać opcję załóż profil. Wyświetlone dane oraz sugerowany login potwierdzisz dzięki smsowi z banku. Potwierdzenie aktywacji otrzymasz na adres mailowy, który podałeś w trakcie składania wniosku. Jeśli posiadasz podpis kwalifikowany możesz również samodzielnie za jego pomocą potwierdzić swoją tożsamość.

Do czego służy profil zaufany?

Dzięki jego aktywacji zyskujesz dostęp do wirtualnego urzędu. Jest to forma weryfikacji Twojej tożsamości w trakcie czynności urzędowych. Bez konieczności osobistej wizyty możesz załatwić formalności w Centralnej Ewidencji I Informacji o Działalności Gospodarczej czy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Załatwisz również Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego czy wojskowe komendy uzupełnień bez konieczności wyjścia z domu. Rejestracja umożliwi Ci załatwienie aż 46 różnych spraw urzędowych przez internet. W łatwy sposób złożysz miedzy innymi wniosek o świadczenie Rodzina 500+ , wniosek o wydanie dowodu osobistego. Możesz również otrzymać akty stanu cywilnego (urodzenia, zgonu , małżeństwa) oraz wystąpić o wydanie prawa jazdy. Jest to sposób na uniknięcie biegania po urzędach i stania w kolejce!

Czytaj  Formy opodatkowania dochodów - Podatek liniowy

Jeśli chcesz skorzystać z naszej oferty wirtualnego biura w Krakowie, koniecznie sprawdź naszą ofertę.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Zasiłek macierzyński zwolniony z PIT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *