Co to jest PKD - jakzalozycdzialalnosc.pl

Skrót PKD pochodzi od słów Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to umowny podział rodzajów działalności jakimi zajmują się firmy. Klasyfikacja ta potrzebna jest do celów statystycznych.

Kogo dotyczy Polska Klasyfikacja Działalności?

Każdy przedsiębiorca zakładając działalność zobowiązany jest podać jej zakres określając go za pomocą systemu kodów PKD. Podane w trakcie zakładania firmy kody towarzyszą Ci na każdym etapie jej działalności.

Jako przedsiębiorca, zakładając działalność, wypełniasz formularz CEDIG-1. We wniosku podajemy 5-znakowy symbol PKD, który określa rodzaj prowadzonej działalności. Organ, który przyjmuje Twój wniosek zapewni Ci wgląd do klasyfikacji. Jest ona dostępna również na stronie Głównego Urzędu Statystycznego oraz w formie podpowiedzi systemowych w trakcie wypełniania wniosku online. Kody możesz również sprawdzić tu.

Nie tylko przedsiębiorcy zarejestrowani CEIDG mają obowiązek określić PDK. Również przedsiębiorcy, podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców, musza podać kody zgodne z Polską Klasyfikacja Działalności. Dane zawarte w rejestrze obejmują przedmiot działalności według PKD. Taka forma kreślenia działalności jest pomocna przy rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.

PKD – jak wybrać właściwy kod?

Obowiązująca od 2008 roku klasyfikacja podzielona ma prawie 400 pozycji. Jest ona podzielona na 21 sekcji podzielonych na 99 działów, które podzielone są na grupy. Przy wyborze kodu kieruj się rodzajem działalności, który będzie przeważał. Jeśli mimo tak szerokiego wyboru, nie jesteś wybrać jednego wiodącego, wybierz kilka najlepiej opisujących to czym będziesz się zajmować.

Właściwy wybór kodu jest bardzo ważny jeśli ubiegasz się o dofinansowanie. Zdarza się, że umowa o dofinansowanie określa, kod PKD który uprawnia do ubiegania się o środki.

Jakie są konsekwencje zlekceważenia wyboru właściwego kodu PKD?

Art. 56 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. O statystyce publicznej przewiduje odpowiedzialność karną. Przepis ten mówi, że odpowiedzialności karnej podlega osoba, która dane statystyczne przekazuje niezgodnie ze stanem faktycznym. Osoba ta podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Czytaj  Faktoring a rodzaj kontrahenta

Złe dobrany kod PKD może również sprawić ,że będziesz miał problemy z Urzędem Skarbowym. Jeśli chcesz odliczyć od kosztów uzyskania przychodów dochód wynikający z czynności innej niż określone przez Twoje PKD, US może to zakwestionować.

Jeśli szukasz najlepszego adresu w Krakowie na rejestracje swojej firmy , koniecznie sprawdź naszą lokalizacje.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak przyspieszyć procedurę leasingu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *