Jak obcokrajowiec może założyć działalność w Polsce? - jakzalozycdzialalnosc.pl

Chcesz prowadzić biznes w Polsce, ale nie masz polskiego obywatelstwa. Czy masz prawo podjąć i wykonywać działalność gospodarczą w naszym kraju? Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie są zasady rejestracji działalności, podatki i ubezpieczenia dla cudzoziemców.

Kiedy możesz założyć firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski ?

Jeśli jesteś obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego wszystkie formalności będą wyglądać dokładnie tak samo jak dla Polaków. Jeśli jednak pochodzisz z innego kraju masz kilka innych możliwości. Jedną z możliwości jest uzyskanie zezwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej. Również status uchodźcy, czasowa ochrona w Polsce czy ważna Karta Polaka uprawniają do prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach identycznych jak obywatele Polski.

Oprócz indywidualnej działalności gospodarczej czy pracy na zasadach spółki handlowej kapitałowej i osobowej możesz również założyć oddział i przedstawicielstwo swojej firmy w Polsce.

Działalność w Polsce – możliwe formy

Najprostszą formą działalności jest działalność jednoosobowa czyli samozatrudnienie. Nie dość, że można ja zarejestrować online to jeszcze nie wymaga wkładu początkowego. Księgowość w tym wypadku jest uproszczona, a jej forma zależy od wybranej formy opodatkowania. Ta forma oczywiście również minusy. Ponieważ działalność jednoosobowa nie ma osobowości prawnej, właściciel odpowiada za ewentualne zobowiązania firmy własnym majątkiem.

Jeśli szukasz innej formy prowadzenia działalności jedna z form spółek może być dla Ciebie właściwa. Do wyboru masz spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna) oraz spółki osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

Wybór formy prawnej pod którą chcesz zarejestrować swoją firmę, zależy również od rodzaju działalności którą chcesz wykonywać. Ograniczenia mogą zależeć również od wykonywanego zawodu lub dla danej działalności forma została odgórnie narzucona. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub sprawdzić ewentualne dodatkowe wymogi dla Twojej przyszłej działalności, skorzystaj w wyszukiwarki kodów PKD .

Czytaj  Przekształcenie JDG w spółkę

Jeśli planujesz założyć działalność w Polsce i potrzebujesz pomocy koniecznie sprawdź naszą ofertę!

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Kredyt czy leasing - co wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *