PSA

Podjąłeś już decyzję! W końcu nadszedł czas na spełnienie marzeń i rozpoczęcie pracy na własny rachunek. Pierwszą decyzją jaką musisz podjąć na na drodze do formalizacji swoich planów jest decyzja odnośnie formy w jakiej chcesz prowadzić działalność. Dla początkujących przedsiębiorców najlepszy wybór to jednoosobowa działalność gospodarcza lub spółka cywilna. Te formy swą popularność zawdzięczają stosunkowo nieskomplikowanym formalnościom zarówno przy zakładaniu firmy jak i w trakcie jej funkcjonowania.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jak sama nazwa wskazuje jest to rodzaj działalności prowadzony przez jednego właściciela. Taka forma prowadzenia firmy ma najmniej wymogów formalnych . Jedyny warunek, który musisz spełnić , to być pełnoletnim. To ,że nie jesteś obywatele Polski nie jest tu przeszkodą, musisz jedynie pochodzić z kraju należącego do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to możliwość łatwego rozwoju. Wszystkie decyzje należą do właściciela. Pozwala to na elastyczność oraz dynamiczne działanie. Ta wolność dotyczy nie tylko oferty firmy, kierunku w którym będzie się rozwijać ale również zasad na jakich funkcjonuje. Działa to w dwie strony nie tylko wszystkie decyzje należą do właściciela, ale również cała odpowiedzialność spada na niego. Ponieważ taka działalność gospodarcza nie ma osobowości prawnej, jej zobowiązania finansowe spadają na prywatne zasoby jej właściciela.

Dopóki obroty Twojej firmy nie przekroczą 2000000000 euro, możesz korzystać z uproszczonej księgowości. Jeśli to twoje pierwsze kroki w biznesie i nie miałeś jeszcze do czynienia z rachunkowością jest to z pewnością duża zaleta. Nie ma obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych a jedynie określone ewidencje.

Co więcej, decydując się na prowadzenie jednoosobowej działalności, możesz przez 24 miesiące korzystać z niskiej stawki ZUS lub skorzystać z państwowego programu de minimis.

Spółka cywilna

W praktyce podstawową różnica między jednoosobową działalnością a spółka cywilna jest to, że w spółka ma co najmniej dwóch właścicieli. W umowie spółki współwłaściciele muszą zobowiązać się do dążenia jednego celu gospodarczego. Będąc wspólnikiem tracisz pełną decyzyjność ale zyskujesz mniejszą odpowiedzialność! Odpowiedzialność finansowa również dzieli się na współwłaścicieli więc w razie kłopotów, wspólnicy po równo odpowiadają za niego własnym majątkiem.

Czytaj  Wybór urzędu skarbowego - to warto wiedzieć

Spółki cywilne to dobre rozwiązanie dla firm rodzinnych lub niespokrewnionych ze sobą , ale znających się ludzi. Ze względu na to , że każdy ze wspólników , ma taką samą władzę nad kierunkiem w którym będzie rozwijać się firma, lepiej pracować z kimś komu się ufa. Podobnie jak w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych również spółki cywilne maja prawo do uproszczonej księgowości oraz do obniżonej stawiki ZUS.

Jeśli szukasz najlepszego adresu dla swojej firmy koniecznie sprawdź naszą lokalizację.

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Czym jest książka kontroli przedsiębiorcy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *