Umowa o darowiznę

Umowa o darowiznę – najważniejsze informacje – Dziś poruszymy najważniejsze kwestie związane z umową darowizny. Warto wiedzieć, że przedmiotem umowy darowizny może być wszystko. Nieruchomość, samochód, dzieła sztuki, a nawet udziały w firmie.

Prawo wymaga zachowania formy aktu notarialnego. W praktyce jednak jeśli darczyńca wyda rzecz obdarowanemu bez uprzedniego zachowania formy aktu notarialnego, taka darowizna również jest prawnie skuteczna. Nie dotyczy to jednak sytuacji gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W takim przypadku konieczne jest udanie się do notariusza i zawarcie umowy w formie aktu notarialnego.

Umowa o darowiznę

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Nawiązanie stosunku pracy z cudzoziemcem

Podatek w darowiźnie

Umowa o darowiznę – Najczęściej do podpisania umów darowizny dochodzi między członkami najbliższej rodziny.

Warto pamiętać, że jeżeli stronami umowy darowizny są członkowie najbliższej rodziny (małżonek, dziadkowie , pasierbowie, rodzeństwo, pr ojczym, macocha), Nie musimy płacić podatku od spadków i darowizn Reguluje to art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Pamiętajmy, że do grona najbliższych członków rodziny zaliczamy także dzieci przysposobione.

Darowizna dokonana pomiędzy członkami rodziny musi być zgłoszona w ciągu 6 miesięcy do Urzędu Skarbowego. Co ważne, jeśli dostaliśmy darowiznę pieniężną konieczne jest udokumentowanie ich otrzymania przelewem na rachunek bankowy

Jednocześnie nie ma obowiązku zgłaszania darowizny dokonanej w formie aktu notarialnego. – Zrobi to za nas notariusz opłacając podatek. Co ważne nie wszystkie darowizny podlegają zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego. Ponadto obowiązek zgłoszenia do Urzędu Skarbowego. Mówimy tu o darowiznach, które nie przekraczają kwoty: 9.637 zł dla osób z I grupy podatkowej, 7.276 zł dla osób z II grupy podatkowej i 4.902 zł dla osób z III grupy podatkowej.

Czytaj  Umowa na odległość - Kiedy nie można od niej odstąpić ?

Przeczytaj również: Rodzaje kredytów: kredyt konsolidacyjny

Umowa o darowiznę

Co jeszcze może zawierać umowa darowizny

Umowa darowizny przenosi własność nieruchomości na rzecz obdarowanego. W praktyce często w takiej umowie ustanawia się na rzecz darczyńcy prawo użytkowania nieruchomości bądź służebność mieszkania, co gwarantuje darczyńcy prawo dalszego zamieszkiwania w lokalu czy domu, będącym przedmiotem umowy darowizny.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Jak zawrzeć umowę pisemną?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Podatek od środków transportowych - kto, jak i ile zapłaci?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *