Cudzoziemiec w firmie w praktyce

Cudzoziemiec w firmie w praktyce – Często zastanawiamy się kiedy tak naprawdę obcokrajowiec może zacząć pracę w naszej firmie. Po pierwsze to pracodawca sam deklaruje od kiedy cudzoziemiec zacznie u niego pracę. Liczy się więc zadeklarowana data a nie data odebrania oświadczenia .

Złożyłem wniosek – czekam, czekam i nic

Niestety w praktyce bywa tak, że oczekiwanie na uzyskanie zezwolenia na pracę bardzo się wydłuża. Obsługa wniosków zależy od tego przed jakim wojewodą prowadzone jest postępowaniem Czasem trwa to tak długo, że pracownik lub sam pracodawca stracił chęć na nawiązanie stosunku pracy. Urzędy często niedotrzymanie terminu uzasadniają zbyt dużą liczbą wniosków. W takim przypadku na mocy art.37 kpa możesz wnieść ponaglenie. Ponaglenie to wnosisz do instytucji wyższej instancji niż, ta w której załatwiasz swoją sprawę. Dla organu wojewody organem wyższego stopnia jest minister, Organ, musi przekazać ponaglenie najszybciej jak to tylko możliwe. Konieczne jest tak,że by urząd pisemnie ustosunkował się do wniesionego dokumentu. Ponaglenie jest rozpatrywane w terminie 7 dni od jego otrzymania. Do sądu administracyjnego, możesz wnieść skargę na przewlekłość postępowania. Co ważne możesz to zrobić w każdym momencie, po wniesieniu ponaglenia. Pamiętaj, by zawsze jako pierwsze zastosować ponaglenie.

Jeśli zdecydujesz się wnieść skargę do sądu administracyjnego warto wiedzieć, że sąd w swoim orzeczeniu zobowiąże organ do wydania decyzji w określonym terminie – jeśli oczywiście doszło do przewlekłości postępowania. Sąd może także orzec karę grzywny lub zadośćuczynienie na rzecz skarżącego. Wysokość kwoty określona jest przepisami prawa. Pamiętaj zatem, że urzędy również muszą dotrzymywać terminów.

Cudzoziemiec w firmie w praktyce – Ułatwienie dla przedsiębiorców

Wniosek, możesz złożyć drogą elektroniczną poprzez portal biznes.gov.pl. To rozwiązanie znacznie przyspiesza załatwienie Twojej sprawy. Wprowadzono je dość nie dawno ze względu na pandemię COVID19.

Czytaj  Jak ubiegać się o zwrot składek ZUS ?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *