Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Najem okazjonalny – Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Najem okazjonalny – Jak zabezpieczyć swoje prawa ? Dla wielu osób wynajęcie mieszkania to po prostu inwestycja. Poza korzyściami finansowymi mogą nas niestety spotkać nieprzyjemne sytuacje. Jedną z nich jest niesolidny lokator, który nie płaci czynszu i na dodatek nie chce opuścić mieszkania. W takich właśnie sytuacjach z pomocą przychodzi instytucja najmu okazjonalnego u notariusza. Przede wszystkim wiąże się z istotnymi przywilejami dla wynajmującego. Pozwala mu na szybkie eksmitowanie najemcy bez przeprowadzania sądowego postępowania o eksmisję. Gdy dojdzie do eksmisji nie musisz zapewniać byłemu najemcy lokalu socjalnego

Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Jak zawrzeć umowę najmu okazjonalnego ?

Taka umowa nie musi mieć formy aktu notarialnego. Umocowanie prawne najmu okazjonalnego znajdziemy w ustawie o prawach lokatorów. Przeczytamy w niej, że umowa najmu okazjonalnego musi być sporządzona na piśmie inaczej jest nie ważna. Dotyczy to także wszelkich zmian w umowie. Ponad to umowa musi zostać zawarta na czas oznaczony, przy czym nie więcej niż 10 lat.

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Instagram Banner

Chcesz być na bieżąco?! POLUB NAS NA INSTAGRAMIE!

Czytaj  Organizacje pożytku publicznego

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  E-sąd — jak działa i co można w nim załatwić?

Czytaj  Opłata za marnowanie jedzenia

Warto podkreślić, że aby zawrzeć taką umowę wynajmujący nie musi nawet stawiać się u notariusza. Zwłaszcza, jeśli obowiązkiem dostarczenia dokumentacji zostanie obciążony Najemca. Preferuje się jednak obecność obu stron. Wówczas można od razu skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. Co ważne sam dokument umowy sporządzają zazwyczaj strony umowy a nie notariusz. Choć oczywiście rejent może zaoferować swoją pomoc. Aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy warto zwrócić się o pomoc do kancelarii prawniczej, która specjalizuje się właśnie w umowach najmu. Doświadczony prawnik pomoże nam prawnie przygotować się na sytuacje, których nie musimy być świadomi.

Czytaj  Siła wyższa – prawo samo w sobie?

Formalności związane z najmem okazjonalnym – niezbędne dokumenty

Umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest w formie pisemnej na czas określony, nie dłuższy niż 10 lat. Jeśli zatem czas najmu nie został w niej sprecyzowany – umowa najmu okazjonalnego nie jest ważna.

Najem okazjonalny – Jak zabezpieczyć swoje prawa ? –

Załączniki do umowy najmu okazjonalnego

Jeśli chodzi o umowę najmu okazjonalnego – załączniki, które koniecznie należy dołączyć do umowy, to:

  • oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz zobowiązanie do opuszczenie i opróżnienia wynajmowanego lokalu po wygaśnięciu umowy;
  • informacja najemcy, w którym zawiadamia on, do którego lokalu będzie mógł przeprowadzić się po opuszczeniu wynajmowanej nieruchomości;
  • oświadczenie właściciela mieszkania wskazanego przez najemcę, w którym zgadza się on na to, by najemca zamieszkał w jego lokalu w przypadku wykonania egzekucji.
Najem okazjonalny - Jak zabezpieczyć swoje prawa ?

Wynajem lokalu jakie ubezpieczenie wybrać

Właściciel mieszkania powinien zadbać o ubezpieczenie na wypadek zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy przepięcie. Korzystne z jego punktu widzenia może być również zapewnienie sobie wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego w przypadku włamania.

Zgłoszenie umowy do Urzędu Skarbowego

głoszenie najmu do US – przez wynajmującego – w przypadku zawarcia umowy najmu okazjonalnego musi nastąpić w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu. Co istotne, nie obowiązuje żaden konkretny wzór druku. Zgłoszenie najmu okazjonalnego do US może być dokonane własnoręcznie poprzez spisanie najważniejszych informacji dotyczących zawartej umowy i przesłanie ich na adres urzędu skarbowego, pod który podlega właściciel lokalu. Wzorcowe zgłoszenie najmu okazjonalnego do US powinno zawierać Twoje dane osobowe,  a w tym numer PESEL, adres nieruchomości, termin rozpoczęcia umowy i jej obowiązywania. Ewentualnie mogą się w nim znaleźć inne informacje dotyczące warunków wynajmu.

Ile wynosi podatek od najmu okazjonalnego? Wszystko zależy od wybranej przez właściciela lokalu formy opodatkowania. W 2022 roku w dalszym ciągu wynajmujący nieruchomości prywatnie, ma do wyboru ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub skalę podatkową.

Czytaj  Różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym

W przypadku skali podatkowej obowiązuje obecnie podatek w wysokości 17 proc., a przy dochodach do 120 tys. zł od nadwyżki płaci się dodatkowo 32 proc. Należy uwzględnić kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. Zatem, jeśli właściciel nieruchomości osiągnie dochód w wysokości 2 tys. miesięcznie, a nie miał innych źródeł zarobków, to wtedy nie przekroczy kwoty wolnej i nie zapłaci podatku.

W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych opodatkowanie do kwoty przychodów 100 tys. wynosi 8,5 proc., natomiast od nadwyżki – 12,5 proc.  Uwaga: w tym przypadku podatek płaci się od przychodu – nie możesz uwzględnić kosztu jego uzyskania.

Od 2023 roku jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Co to jest skarga na czynności komornicze?

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Siła wyższa – prawo samo w sobie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *