W potocznym rozumieniu upadłość jest po prostu zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej, spowodowany zadłużeniem, którego przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić. Jednakże w rzeczywistości sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Z prawnego punktu widzenia upadłość dłużnika to długa procedura. Dłużnik niewypłacalny to taki, który stracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik jest niewypłacalny, jeśli spóźnia się z wykonaniem swoich zobowiązań pieniężnych przez czas dłuższy niż 3 miesiące.
Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej o dwóch rodzajach postępowania upadłościowego.
Przeczytaj również: Rękojmia – prawo konsumenta

Upadłość dłużnika – co mówi prawo?
Na gruncie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze, wyróżnić można dwa najważniejsze typy postępowań:
- postępowanie w sprawie ogłoszenia upadłości
- postępowanie upadłościowe – w dwóch typach: postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu (tzw. postępowanie układowego) oraz postępowanie upadłościowe obejmujące likwidację masy upadłości (tzw. postępowanie likwidacyjne).
W celu orzeczenia, czy złożony przez przedsiębiorcę lub wierzyciela wniosek o ogłoszenie upadłości jest zasadny realizuje się postępowanie w sprawie ogłoszenia upadłości. Ponadto sąd wydaje decyzję, czy można przeprowadzić upadłość. Zadaniem rozpatrującego wniosek sądu jest zweryfikowanie okoliczności sprawy i ewentualne wyznaczenie tymczasowego nadzorcy sądowego.
Postępowanie w sprawie ogłoszenia upadłości kończy się wydaniem postanowienia, w którym sąd może orzec ogłoszenie upadłości lub zadecydować o umorzeniu postępowania. Postępowanie może zostać umorzone ze względu na tzw. ubóstwo masy, czyli brak środków na pokrycie kosztów postępowania. Jednakże w przypadku ogłoszenia upadłości, sąd określa sposób prowadzenia postępowania (układowe lub likwidacyjne) oraz wyznacza nadzorcę sądowego.
Chcesz założyć działalność w Krakowie?
Zadzwoń – 516 066 671
Chcesz założyć działalność w Poznaniu?
Zadzwoń – 790 840 670
Układowe postępowanie upadłościowe
Jak sama nazwa wskazuje, w tym trybie upadłości dochodzi do zawarcia układu między wierzycielem, a dłużnikiem, czyli niewypłacalną firmą. Warunkiem przeprowadzenia takiego postępowania jest uprawdopodobnienie przez dłużnika, że dzięki niemu będzie mógł zaspokoić wszystkich swoich wierzycieli w stopniu większym, niż miałoby to miejsce w przypadku upadłości likwidacyjnej. Ponadto zachowanie upadłego przedsiębiorcy musi jednoznacznie wskazywać, że jest on w stanie dotrzymać warunków układu.
Upadłość układowa jest korzystną formą upadłości z punktu widzenia niewypłacalnego przedsiębiorstwa, ponieważ w takim przypadku dłużnik nadal może kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej. Jest to niezależne od toczącego się postępowania. Aby układ został skutecznie zawarty, wszyscy wierzyciele muszą się na niego zgodzić. W tym celu przeprowadzone zostaje głosowanie, a następnie sąd zatwierdza układ.
To również może Cię zainteresować: Sukcesja podatkowa – wyjaśniamy
Upadłość likwidacyjna
Upadłość likwidacyjna, w przeciwieństwie do upadłości układowej, w większości opiera się na sprzedaży majątku niewypłacalnego przedsiębiorcy. Skutki upadłości likwidacyjnej dla niewypłacalnego przedsiębiorcy są dość drastyczne. Z tego powodu upadłość likwidacyjna ostatecznością. Przeprowadzana jest w szczególności w przypadku dłużników, którzy nie są wiarygodni i rzetelni, a więc wierzyciele obawiają się wszcząć postępowania układowe. Proces sprzedaży majątku dłużnika składa się z wielu różnych czynności:
- Komornik zajmuje majątek dłużnika.
- Zabezpieczony majątek trafia pod zarząd wyznaczonego nadzorcę sądowego. Spisywany jest inwentarz i szacuje się ile warta jest masa upadłości. Jest to moment, w którym dłużnik, wobec którego stosowana jest upadłość likwidacyjna, traci kontrolę nad swoja firmą. Nie może już decydować o swoim majątku ani podejmować żadnych decyzji.
- Końcową czynnością jest przygotowanie tzw. planu likwidacyjnego. Opisuje się w nim szczegóły dotyczące sprzedaży majątku upadłego przedsiębiorcy.
Dzięki pieniądzom uzyskanym ze sprzedaży majątku dłużnika, zaspokojone zostaną roszczenia wierzycieli.
Wniosek o ogłoszenie upadłości
Przedsiębiorca, który stał się niewypłacalny, ma maksymalnie 30 dni na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Może to również zrobić każdy z jego wierzycieli osobistych, a także szereg innych podmiotów wymienionych w ustawie Prawo Upadłościowe. Wniosek o ogłoszenie upadłości musi składać się z kilku ważnych elementów:
- Imię i nazwisko dłużnika lub jego nazwa, nr PESEL lub nr KRS.
- Imiona i nazwiska reprezentantów, gdy dłużnikiem jest spółka osobowa albo osoba prawna. W przypadku spółek osobowych, wniosek powinien zawierać imiona i nazwiska wspólników, którzy odpowiadają za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem.
- Wskazanie miejsca, gdzie znajduje się główny ośrodek podstawowej działalności dłużnika.
- Wskazanie okoliczności uzasadniających wniosek oraz ich uprawdopodobnienie.
- Informacja, czy dłużnik jest uczestnikiem podlegającemu prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych. Tej informacji nie podaje składający wniosek wierzyciel.
- Informacja czy dłużnik jest spółką publiczną.
- Załączniki – szczegółowo wymienia je artykuł 23 Prawa Upadłościowego.
Warte uwagi: Progi unijne 2022 w zamówieniach publicznych
Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28
Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum
Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork