Czy można zostawić depozyt u notariusza

Czy można zostawić depozyt u notariusza ? – Nie wiele osób wie, że u notariusza możemy zdeponować na przykład pieniądze lub papier wartościowe . Dlatego właśnie poruszymy dzisiaj ten temat. Depozyt notarialny stosuje się między innymi w przypadku umowy sprzedaży. Depozyt u notariusza stanowi ochronę zarówno dla sprzedającego.Przede wszystkim sprzedający ma zabezpieczenie zapłaty ceny. Notariusz może przyjąć na przechowanie pieniądze, aby wydać je innej osobie. Zamiast pieniędzy można przekazać również papiery wartościowe mające formę dokumentu Warto podkreślić, że papiery niemające formy materialnej nie mogą być przedmiotem depozytu.

Czy można zostawić depozyt u notariusza

W jaki sposób depozyt chroni interesy kupującego ?

Kupujący może umieścić w akcie przyjęcia depozytu notarialnego warunki, które będą stanowiły dla niego istotne zabezpieczenie. Często jest to zapis o tym, że pieniądze wpłyną na konto sprzedającego w określonym terminie. – Po zawarciu umowy przeniesienia własności nieruchomości.

Przeczytaj o: PIT-2 — Czym jest i kto powinien go złożyć?

Czy można zostawić depozyt u notariusza –

Protokół i rachunek depozytowy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Różnica między windykacją należności a zajęciem komorniczym

Co ważne przyjmując pieniądze do depozytu, notariusz zawsze sporządza protokół. Zdeponowane pieniądze zawsze znajdują się na specjalnym koncie bankowym. Kona nie można używać do innych celów. Strona transakcji, która składa środki do depozytu, określa jego warunki. – Czyli kiedy i komu notariusz wypłaci pieniądze. Jeśli sprzedający nie zrealizuje warunków umowy pieniądze są mu natychmiast zwracane. Kwotę depozytu i warunki umowy obejmuje tajemnica zawodowa notariusza.

Czy można zostawić depozyt u notariusza

Dlaczego warto złożyć depozyt u notariusza.

Notariusz jest instytucją zaufania publicznego, zatem nasze środki finansowe będą w pełni bezpieczne. Nie musimy przelewać pieniędzy na rachunek bankowy sprzedawcy zanim otrzymamy rzecz. Ponad to warto zwrócić uwagę, że jeśli sprzedający decyduje się na depozyt notarialny oznacza to, że dysponuje całą kwotą deklarowaną w umowie sprzedaży. Instytucja depozytu notarialnego w Polsce jest rzadko stosowana. – Zupełnie inaczej niż za granicą. Ile to kosztuje ? Opłaty związane ze złożeniem środków do depozytu są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej. Jest to połowa stawki maksymalnej przewidzianej dla danej kwoty. Oprócz tego trzeba doliczyć podatek VAT (23%) i ewentualny koszt sporządzenia aktu notarialnego.Alternatywą dla depozytu przelew natychmiastowy (tzw. Express Elixir). Przelew taki, realizowany między różnymi bankami, powoduje zaksięgowanie należności u odbiorcy w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu kilkunastu sekund.

Czytaj  Urlop – zmiany w Kodeksie Pracy

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Organizacje pożytku publicznego

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Osoba fizyczna a osoba prawna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *