Test rynku pracy - zatrudnisz cudzoziemca

Test rynku pracy, nazywamy inaczej informacją starosty. Jest to nic innego jak sprawdzenie, czy na danym stanowisku nie mógłby pracować Polak. Test ten przeprowadzamy zatem nie pod kontem pracownika lecz przede wszystkim dla konkretnej profesji. Informacja starosty konieczna jest w przypadku ubiegania się o zezwolenie na pracę typu A oraz ubiegania się o kartę pobytu. Test rynku pracy ważna jest 6 miesięcy, licząc od daty jej uzyskania

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Działalność w formie spółki komandytowej

Jakie zawody są zwolnione od testu ?

Są pewne profesje, zwolnione od testu rynku pracy. Mówimy o nich zawody deficytowe. Znajdziesz wśród nich między innymi automatyka, kierowcę czy mechanika oraz mechatronika. Takim zawodem są także murarz-tynkarz, technik budowy dróg oraz technik programista czy technik spawalnictwa. Cały katalog odnajdziesz w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej. Często także wojewodowie publikują własną listę zawodów, które są deficytowe w danym regionie. Testu rynku pracy nie trzeba także przeprowadzać, jeżeli cudzoziemiec ma reprezentować przedsiębiorcę zagranicznego.

Co ważne jeśli chcesz zatrudnić pomoc domową z obszaru Mołdawii Gruzji, Armenii, Rosjii czy Ukrainy informacja starosty również nie jest konieczna. Test rynku pracy nie dotyczy także wykonywania usług pielęgnacyjno – opiekuńczych czy lekarzy, którzy chcieliby w Polsce ukończy ć specjalizację w zawodzie.

Warto podkreślić, że test rynku pracy nie dotyczy osób, które będą wykonywały pracę z tytułem doktora uczelni wyższej. Obcokrajowiec musi być doktorem, na którejś z polskich uczelni lub uczelni w UE. Pod uwagę brane są także uczelnie wyższe ze Szwajcarii, Norwegii, Islandii lub w Liechtensteinie.

Przede wszystkim warto zauważyć, że jeśli cudzoziemiec przez 3 lata stale mieszkał w Polsce informacja starosty również go nie dotyczy. W praktyce wszystkie łączne przerwy nie mogą przekroczyć 10 miesięcy.

Czytaj  Niebieska Karta UE - legalny pobyt

Jak długo ważna jest informacja o lokalnym rynku pracy

Informację starosta musi wydać nie wcześniej niż 180 dni przed złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na pracę lub zezwolenia na pracę sezonową. W uzasadnionych przez starostę przypadkach – 90 dni przed złożeniem wniosku.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Opłata za marnowanie jedzenia

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak przygotować się do zawarcia umowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *