Czym jest ruch bezwizowy?

Jak wszyscy wiemy zasoby rąk do pracy są bardzo graniczne. Dlatego też pracodawcy często zastanawiają się jak pozyskać do swojej firmy cudzoziemca. Jak sprawić by jego pobyt w Polsce i praca były legalne. Jedną z podstawowych instytucji prawa imigracyjnego jest ruch bezwizowy. Przeczytaj proszę ten artykuł do końca, a dowiesz się czym jest ruch bezwizowy. Ruch bezwizowy jest krótkoterminową podstawą pobytu.

Najprościej ujmując jest to prawo do pobytu na terenie strefy Schengen – bez konieczności posiadania zezwolenia na wjazd. Innymi słowy nie musisz posiadać wizy. Dla przypomnienia dodajmy, że strefa Schengen powstała na mocy układu podpisanego w Schengen w 1985 roku. Obszar strefy Schengen obejmuje 26 państw, czyli tak na prawdę terytorium całej Unii Europejskiej. Do tej strefy nie należą jednak Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Irlandia, Rumunia i Wielka Brytania.

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Upoważnienie a pełnomocnictwo

Pamiętaj że przepisy o strefie Schengen są prawem Unii Europejskiej a nie prawem polskim. Teraz wyjaśnimy o co chodzi. Przepisy mówią, że cudzoziemiec może przebywać na terenie strefy Schengen przez maksimum 90 dni w ciągu kolejnych 180 dni.

Czym jest ruch bezwizowy? – Jak dobrze wyliczyć te 90 dni?

Najprościej przyjąć sobie konkretny dzień w kalendarzu. Policzyć 90 dni do przodu. Następnie od tego dziewięćdziesiątego wyliczamy 180 dni wstecz. W ten sposób otrzymamy informację ile dni mamy do wykorzystania. Najłatwiej sprawdzić daty, które znajdują się na pieczątce wjazdowej oraz wyjazdowej. Polecamy także skorzystać ze specjalnego kalkulatora strefy Schengen, który pomoże Ci prawidłowo wyliczyć dni do wykorzystania.

W praktyce wygląda to, tak, że jeśli pracownikowi skończy się wiza może bez przeszkód korzystać z instytucji ruchu bezwizowego. Wiza jest długoterminową podstawą pobytu. Pamiętaj jednak, że aby obcokrajowiec mógł legalnie pracować w Twojej firmie musi posiadać zezwolenie na pracę.

Czytaj  Upoważnienie a pełnomocnictwo

Chcesz założyć działalność w Krakowie?

Zadzwoń – 516 066 671

Chcesz założyć działalność w Poznaniu?

Zadzwoń – 790 840 670

Czytaj  Urlop na żądanie – zasady

Chcesz założyć działalność?! Zapraszamy do kontaktu z naszymi biurami!

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Kraków – Coworking Rynek 28

Wirtualne Biuro Wrocław – Coworking Centrum

Wirtualne Biuro Poznań – Clockwork

Biuro247

Czytaj  Jak przygotować się do kontroli z urzędu skarbowego ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *